Własny warsztat samochodowy – przydatne informacje. Usługi naprawy samochodów to ten typ biznesu, na który popyt nie spada. Wynika to m.in. z faktu, że warsztaty samochodowe oferują szeroki wachlarz usług, związanych zarówno z doraźną naprawą, jak i przeglądami. Co więcej, jak pokazują statystyki, liczba posiadanych przez Polaków samochodów każdego roku rośnie. Wydaje się więc, że branża oferuje wiele dla właścicieli takich przedsiębiorstw. W dzisiejszym skupimy się na kwestiach związanych z założeniem własnego warsztatu samochodowego.

Jakie usługi wykonuje się w warsztacie samochodowym?

W warsztacie samochodowym wykonuje się różnego rodzaju naprawy, zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. Do tego miejsca zgłaszamy się, gdy auto wymaga naprawy nadwozia, wymiany jakiejś części, naprawy lub wymiany szyb. Często różnorodne usterki pojawić się mogą również w sferze pasażerskiej, np. nierzadko ingerencji mechanika wymagają siedzenia samochodowe. Warsztat samochodowy to również miejsce, gdzie wymienimy opony czy naprawimy elektroniczne systemy wtryskowe. Oprócz spraw związanym z naprawą, wśród usług oferowanych przez warsztaty samochodowe https://readyauto.pl, znajdziemy również zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące – mycie i polerowanie, lakierowanie, zabiegi antykorozyjne, malowanie. Jak widać, liczba usług realizowanych w takim miejscu jest naprawdę duża, a nie opisaliśmy jeszcze kwestii przeglądów.

W ramach przeglądu dokonuje się takich działań jak: kontrola tłumika, paska rozrządu, pasków klinowych, kontrola zużycia bieżnika w oponach, kontrola tarcz i klocków hamulcowych. W trakcie takich działań uzupełnia się lub wymienia się olej silnikowy oraz płyny chłodnicze i hamulcowe. Przeglądowi podlegają też zawieszenia, amortyzatory, klimatyzacja, gaz chłodniczy, lampki wewnątrz i na zewnątrz samochodu oraz inne elementy pojazdu.

Otwarcie warsztatu samochodowego – od czego zacząć?

Zacznijmy od biznesplanu – powinien zawierać opis planowanej przez nas inwestycji, zakres usług, które będziemy oferować klientom oraz prognozy związane z kosztami. Nie zapominajmy również o marketingu. Warto opisać pomysły na reklamę warsztatu oraz określić wydatki, które jesteśmy na to w stanie przeznaczyć.

Znacznym ułatwieniem, które odczujemy na samym początku, jest fakt, że do założenia warsztatu samochodowego nie potrzebujemy posiadać licencji lub jakichś szczególnych uprawnień. Jeśli chodzi o kwestie prawne, to swój warsztat musimy zarejestrować jako działalność gospodarczą (chyba że planujemy prowadzić działalność nierejestrowaną, o której więcej w kolejnym akapicie). Trzeba więc powiadomić Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej lub Krajowy Rejestr Sądowy. Musimy wiedzieć też, że potrzebować będziemy też kasy fiskalnej (od roku 2015 należy mieć kasę fiskalną, jeśli mamy zamiar wykonywać usługi jako warsztat mechaniczny na rzecz osób fizycznych). Brak zbędnej biurokracji i dodatkowych wymagań sprawia, że resztę energii i zasobów możemy przeznaczyć na dobór odpowiedniej infrastruktury, urządzeń i narzędzi.

Jaką formę działalności gospodarczej wybrać?

Warsztat samochodowy możemy prowadzić pod każdą formą, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Największą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza, co wynika z charakteru branży. Warto zdawać sobie sprawę, że warsztat samochodowy może być również działalnością nierejestrowaną, o ile spełnione są następujące warunki: pierwszy raz prowadzimy biznes/wyrejestrowaliśmy swoją firmę przed 30 kwietnia 2017 roku/ nie prowadziliśmy firmy przez ostatnich 60 miesięcy oraz zyski z planowanej działalności nie przekroczą połowy wynagrodzenia minimalnego za pracę. Wybierając tę formę, nie będziemy musieli uiszczać składek na ZUS, zaliczek na podatek, rejestrować się w urzędzie skarbowym oraz prowadzić księgowości.

Wspomniana wcześniej jednoosobowa działalność gospodarcza, często wybierana w tej branży, jest najbardziej uproszczoną formą prowadzenia firmy. Jako przedsiębiorca, odpowiadamy całym swoim majątkiem, reprezentujemy firmę, zawieramy umowy, składamy deklaracje, wpłacamy zaliczki na podatek oraz dbamy o rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje opcja powierzenia tych obowiązków wybranemu przez nas pełnomocnikowi (nadal jednak to my odpowiadamy swoim majątkiem).

Księgowość

Jeśli chodzi o księgowość, to mamy dwie opcje. Możemy zdecydować się na samodzielne prowadzenie takich rachunków lub skorzystać z zewnętrznego usługodawcy – biura rachunkowego lub księgowej. Tutaj warto wspomnieć, że taką decyzję należy podjąć jeszcze zanim zarejestrujemy działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że we wniosku musimy wpisać miejsce, w którym przechowywana będzie dokumentacja finansowa warsztatu samochodowego.

Na koniec warto wspomnieć o możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej. Takich dotacji dla warsztatów samochodowych możemy poszukiwać samodzielnie, za pośrednictwem internetu. Cenną bazą wiedzy jest Portal Funduszy Europejskich. Z pomocą wyszukiwarki możemy sprawdzać aktualne programy i starać się o środki, które pomogą nam zbudować wymarzony warsztat samochodowy.

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl