Ile pamięci RAM powinien mieć laptop? Podczas kupowania laptopa wiele osób nie zwraca uwagi na pamięć RAM. Największą uwagę zwraca się wyłącznie na procesor, kartę graficzną i rodzaj zamontowanego dysku. Warto wiedzieć, iż lekceważenie pamięci RAM jest dużym błędem. W wielu przypadkach rodzaj oraz ilość pamięci RAM decyduje o późniejszym komforcie użytkowania zakupionego urządzenia. Ile RAM powinien mieć laptop?

Pamięć RAM – co to takiego?

Pamięć RAM wykorzystywana jest przez laptop do przetwarzania rozmaitych informacji wykorzystywanych przez procesor oraz układ graficzny urządzenia. W pamięci RAM przechowywane są pliki oraz dane wszystkich uruchamianych programów a także tekstury, które są wyświetlane we włączanych przez nas grach. W teorii w przypadku pamięci RAM najlepiej sprawdza się zasada pod tytułem: “im więcej, tym lepiej”. Należy jednak pamiętać, iż przy zakupie pamięci RAM liczy się również kilka innych kwestii.
Mowa tutaj przede wszystkim o typie kupowanej przez nas pamięci. W chwili obecnej najpopularniejszym rodzajem pamięci RAM jest standard DDR4. Może on zaoferować nam bardzo wysoką wydajność, mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki takiej pamięci RAM można również uzyskać o wiele większą pojemność. Niektóre laptopy w dalszym ciągu posiadają jednak starsze rodzaje pamięci RAM typu DDR3 bądź niskonapięciowe DDR3L. Wybrane typy pamięci nie są ze sobą kompatybilne, co jest dużym minusem.

Kolejna kwestia, na którą trzeba zwracać szczególną uwagę przy pamięci RAM, to jej parametry. Taktowanie oraz opóźnienia mają ogromny wpływ na jej wydajność. Im wyższe jest taktowanie, tym dana pamięć RAM będzie działać efektywniej. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż nie wszystkie konstrukcje laptopów są w stanie wykorzystywać szybkie moduły pamięci RAM.

Ile pamięci RAM powinien mieć laptop?
Ile pamięci RAM powinien mieć laptop?

Następny element to tryb pracy pamięci. Zdecydowana większość oferowanych obecnie laptopów oparta jest na procesorach, które dysponują dwukanałowym kontrolerem pamięci RAM. Gdy skorzystamy z trybu dwukanałowego, będziemy mogli wykorzystać cały potencjał podsystemy pamięci operacyjnej. To z kolei jednocześnie przełoży się na o wiele większą wydajność we wszystkich uruchamianych przez nas programach i aplikacjach. Trzeba jednak mieć na uwadze jedną istotną rzecz, a mianowicie, że w takiej konfiguracji w większości przypadków najczęściej obsadzane są wszystkie dostępne w danym laptopie złącza dla pamięci. Oznacza to, że każda ewentualna modernizacja systemu jednocześnie będzie wiązała się z koniecznością wymiany obu tych modułów.

Warto pamiętać o tym, że ilość oraz wszystkie inne parametry pamięci RAM powinny być bardzo dobrze dopasowane do tego, w jaki sposób będziemy stosować dany laptop. Zupełnie inne wymagania będą do laptopa, który będzie wykorzystywany wyłącznie do przeglądania internetu, a jeszcze inne w bardzo wydajnym modelu przeznaczonym do grania w popularne gry.

Ile pamięci RAM musi mieć zwykły laptop do przeglądania internetu?

Laptop służący do przeglądania internetu oraz oglądania filmów z reguły nie jest drogim urządzeniem. Nie są to wymagające zastosowania, przez co taki laptop nie musi wcale być bardzo wydajny. Laptop do przeglądania internetu powinien mieć 4 GB pamięci RAM. Pamięć RAM w tego typu modelach nie musi być istotnym parametrem, dlatego nie musi jej być dużo. Taka pojemność w zupełności wystarczy do surfowania po internecie oraz oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Małe problemy mogą pojawić się jedynie wtedy, gdy jednocześnie uruchomimy większą liczbę programów bądź kilkanaście zakładek w przeglądarce internetowej.

Ile pamięci RAM powinien zawierać tani laptop do gier?

Pamięć RAM w tanim laptopie do gier powinna być już trochę lepsza oraz w większej ilości niż w przypadku zwykłego laptopa multimedialnego. W takich urządzeniach często mamy do czynienia z procesorami wyposażonymi w zintegrowany układ graficzny, przez co są one dość mocno wyczulone na rodzaj oraz ilość pamięci RAM. Jeśli pamięć RAM zostanie wybrana w sposób prawidłowy, to późniejsza eksploatacja takiego urządzenia nie będzie sprawiała żadnych kłopotów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie urządzenia, w którym znajdzie się od 8 GB do 16 GB pamięci RAM. Dzięki temu zyskamy gwarancję, iż wydajność urządzenia będzie w miarę satysfakcjonująca, a cena laptopa nie będzie przesadnie wysoka. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na parametry kupowanej pamięci. Najlepiej, aby były to moduły typu DDR4 z częstotliwością minimum 2666 MHz. Muszą również działać w trybie dwukanałowym, czyli 2×4 GB bądź 2×8 GB.

Pamięć RAM w dobrym laptopie do gier

Dobry laptop gamingowy wyposażony jest w potężny procesor oraz innowacyjną kartę graficzną. Aby całe urządzenie działało w sposób prawidłowy, pamięć RAM musi być równie dobra. Nie można traktować pamięci RAM po macoszemu, ponieważ znacząco odbije się to na wydajności urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie konfiguracji, w której znajdzie się 16 GB pamięci RAM. Musi to być pamięć RAM typu DDR4 z taktowaniem minimalnym na poziomie 2666 MHz.