Ile za mycie kostki brukowej?
Ile za mycie kostki brukowej? Kostka brukowa jest coraz częściej układana na podwórkach, ponieważ prezentuje się bardzo estetycznie. Niestety, pod wpływem różnych zanieczyszczeń efekt ten będzie ulegał zmianie. Pojawiające się błoto, zielone naloty, chwasty przedzierające się przez szczeliny czy plamy z oleju na pewno nie dodadzą jej uroku. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za mycie kostki brukowej, aby przywrócić jej dawny blask.
Dlaczego o kostkę trzeba dbać regularnie?
Kostka brukowa jest nieustannie użytkowana i narażana na zmianę warunków atmosferycznych, dlatego bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. O kostkę należy dbać systematycznie – wtedy jest szansa, że będziemy cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długie lata. Bieżące usuwanie liści, piasku i zabrudzeń oraz dokładne mycie nawierzchni, przy użyciu silnego strumienia wody, jest bardzo ważne – jednak nie tylko o to trzeba zadbać. Równie istotna jest dbałość o przestrzenie znajdujące się pomiędzy kostkami. Trzeba zwracać na nie dużą uwagę zwłaszcza podczas pierwszych lat użytkowania kostki brukowej. Wówczas konieczne jest uzupełnianie szczelin piaskiem – co może być niezbędne także po czyszczeniu za pomocą myjki ciśnieniowej. Pogłębiające się szczeliny mają wpływ na stabilność całej konstrukcji -przez co cała kostka może stać się nierówna lub zacząć pękać, ponieważ w szczelinach zacznie zbierać się woda, która zamarzając rozsadzi kostki. Cały okres zimowy jest bardzo dużym zagrożeniem dla estetyki naszych kostek brukowych. Zimą bardzo często narastają na nich grube warstwy śniegu i lodu, które próbujemy usunąć za pomocą ostrych narzędzi – co grozi uszkodzeniem nawierzchni kostki. W takiej sytuacji nie poleca się także używania chlorku sodu, czyli soli, ponieważ sól może spowodować, że na kostce pojawią się nieładne przebarwienia. Do bezpiecznego usuwania lodu można użyć np. chlorku magnezu.
Koszt samodzielnego czyszczenia kostki
Przez to, że kostka jest cały czas narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia już po kilku miesiącach od jej położenia mogą pojawić się widoczne ślady użytkowania. Wówczas należy dokładnie ją wyczyścić przy pomocy środków, które będą skuteczne w określonym przypadku. Oczywiście efekty czyszczenia będą zależne od rodzaju zastosowanej metody. Jak i czym można wyczyścić kostkę brukową? Jeżeli jest ona lekko zabrudzona, to wystarczy zwykła woda i szczotka przeznaczona do czyszczenia kostki brukowej – oczywiście opcja ta będzie skuteczna, kiedy masz do wyczyszczenia niewielką powierzchnię. Ten sposób wymaga dużo siły i jest bardzo czasochłonny, dlatego nie zaleca się rozpoczynania prac przy użyciu tej metody, kiedy obszar pokryty kostką jest bardzo duży. Jeżeli jednak zdecydujesz się na takie czyszczenia, to pamiętaj o regularnej wymianie wody. Dużo łatwiejszym, i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, jest mycie kostki przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Tego typu sprzęt pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu i sił, ale także sprawia, że kostka jest wyczyszczona bardzo dokładnie. Urządzenia wysokociśnieniowe używają tak wysokiego ciśnienia, że spokojnie dasz radę pozbyć się nawet najcięższych zabrudzeń. Zakup takiego urządzenia to z całą pewnością duże ułatwienie, ale także spory wydatek. Przy wyborze myjki ciśnieniowej nie należy kierować się wyłącznie ceną – trzeba także zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Myjkę wysokociśnieniową kupisz już za około 200 złotych, jednak jej jakość może nie być wystarczająco zadowalająca. Komfortowe w użyciu urządzenie możesz nabyć za około 500 złotych, natomiast jeżeli chcesz korzystać z profesjonalnego sprzętu, to konieczne będzie wydanie nawet kilku tysięcy złotych. Zastanów się więc czy taka inwestycja ma sens. Będziesz musiał wydać duże pieniądze na zakup sprzętu, a następnie samodzielnie wyczyścić całe podwórko. Często dużo lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalnej ekipy, która wykona wszystko za Ciebie.
Mycie kostki przez profesjonalistów – od czego zależy cena?
Nie można podać stałej ceny za wyczyszczenie kostki brukowej, ponieważ jest ona zmienna w zależności od konkretnej powierzchni. Cena wyczyszczenia kostki uzależniona jest przede wszystkim od takich czynników, jak: rodzaj i stan techniczny kostki, metraż oraz rodzaj i wielkość zanieczyszczeń. Na koszt całkowity wpływa także to ile środków chemicznych, i jakiego rodzaju, zostanie użytych do wyczyszczenia terenu. Trudniejsze do usunięcia z całą pewnością będą różnego rodzaju silne zanieczyszczenia, np.: mchy, porosty lub zanieczyszczenia powstałe po przeprowadzeniu prac remontowych – i w tych okolicznościach konieczne będzie użycie silniejszych środków czyszczących. Cena uzależniona jest także od ewentualnych utrudnień technicznych – czyli np. trudno dostępnych miejsc, obecności roślin ozdobnych lub wąskich przejść. Najbardziej kosztowne będzie czyszczenie kostki po budowie. Jest to bardzo ciężka i wymagająca praca, do której wykorzystuje się urządzenia myjące posiadające funkcję równoczesnego odsysania nieczystości, dlatego cena jest nieco wyższa niż w pozostałych przypadkach.