Sublimacja – kiedy można stosować – to niewątpliwie jeden z najłatwiejszych sposobów wykonywania nadruków na wybranej powierzchni. Stosuje się ją np. do wykonywania koszulek firmowych z logo danego przedsiębiorstwa lub do nanoszenia nadruków na ubrania sportowe. Druk sublimacyjny opiera się na zasadach działania zjawiska sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy. Dzięki temu zabiegowi barwnik lepiej wnika we włókna tkaniny i dłużej w nich pozostaje. Metoda ta jest bardzo prosta, szybka i trwała, ale czy można używać jej zawsze? Jeżeli jesteś ciekaw w jakich sytuacjach można wykorzystywać druk sublimacyjny to świetnie trafiłeś. Oto kilka wskazówek dotyczących sublimacji.

Jak działa sublimacja?

Druk sublimacyjny polega na wydrukowaniu, przygotowanego wcześniej, wzoru na specjalnym papierze transferowym, a następnie przeniesieniu grafiki na wybraną tkaninę. Proces ten jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych pras transferowych. Barwnik, który wniknie w tkaninę, bardzo mocno łączy się z jej włóknami, co zapewnia dużą odporność na ścieranie. Dzięki tej właściwości ubrania można prać bez obaw o zniszczenie wzoru – dlatego metoda ta często wykorzystywana jest do nanoszenia nadruków na stroje sportowe. Wykonany w ten sposób nadruk niczym nie odróżnia się od pozostałej powierzchni materiału, ciężko jest dopatrzeć się jakiejkolwiek innej struktury.

Czy druk sublimacyjny przyjmie się na kolorowych tkaninach?

Technika druku sublimacyjnego pozwala wykonywać wysokojakościowe nadruki o ostrych konturach i wyrazistych kolorach, dlatego jest tak często wybierana do zdobienia materiałów. Zaprojektowałeś wspaniały wzór, który chcesz przenieść na materiał? Jeżeli wzór ten ma wiele kolorów, to niestety nie przyjmie się najlepiej na barwnym materiale. Do kolorowych grafik najlepiej sprawdzą się jasne podłoża, których włókna będą w stanie wchłonąć określone tusze. Kolorowa tkanina może spowodować mieszanie się barw, w wyniku czego uzyskamy niezadowalające rezultaty. Nie oznacza to jednak, że nie można nanosić nadruków na tego rodzaju materiałach. Wzór, który zostanie nadrukowany na kolorowej tkaninie powinien być ciemny, najlepiej czarny, wtedy barwnik będzie w stanie wniknąć w kolorowe włókna materiału i pokryć je w należyty sposób. Dobrą informacją jest także to, że w przypadku druku sublimacyjnego nie ma znaczenia co zostanie naniesione na tkaninę, mogą to być zarówno napisy, rysunki jak i grafiki artystyczne. Ponadto podczas wykonywania sublimacji bardzo dokładnie zachowane zostaną wszelkie przejścia i zmiany odcieni.

Najlepszy materiał do wykonywania sublimacji

Sublimacja - kiedy można stosować
Sublimacja – kiedy można stosować

Wiemy już, że druk sublimacyjny najlepiej jest stosować na jasnych tkaninach, które są w stanie odpowiednio przyjąć barwniki. Istotną kwestią jest także rodzaj materiału na jakim ma zostać wykonany nadruk. Tkanina przeznaczona do sublimacji powinna mieć w sobie jak największą zawartość poliestru. Im większa jego zawartość, tym wydruk będzie bardziej wyraźny i wyrazisty. Wszystko dlatego, że cząsteczki barwników żelowych dobrze wiążą się z włóknami poliestrowymi. Sublimacja na poliestrze jest najlepszym wyborem, kiedy chcemy uzyskać naprawdę dobre efekty. Nie oznacza to jednak, że tkanina musi być w 100% wykonana z poliestru, wzory będą wyglądały dobrze także na materiałach z 50% zawartością tego składnika. Powstają także metody, które pozwalają na użycie tego rodzaju druku na materiałach bawełnianych. Jedną z takich metod jest zmiana papieru transferowego na specjalny papier do bawełny – zwany Subli Light No Cut. Drugi wariant polega natomiast na wykorzystaniu proszków poliestrowych, przy pomocy których możliwe jest przeniesienie wybranego wzoru właśnie na bawełnę. Obie metody są trwałe, a ich zastosowanie pozwala na uzyskanie wydruków o wysokiej jakości, które niewiele różnią się od standardowych wydruków tworzonych na powierzchniach poliestrowych.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat druku sublimacyjnego?

Dobrze wykonany druk sublimacyjny jest niemal niemożliwy do odróżnienia od reszty niezadrukowanego materiału. Jedyną rzeczą, która może sugerować, że grafika na bluzie lub koszulce to sublimacja jest jej kolor. Kiedy wzór znajdujący się na białym ubraniu strukturowo nie będzie odróżniał się od tkaniny, a jego kolory będą bardzo wyraziste i nasycone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że został wykonany właśnie przy użyciu druku sublimacyjnego. Inaczej sprawa ma się z ciemnymi i kolorowymi ubraniami, na których nadruki wykonane tą metodą nie będą wyglądały tak dobrze. Przed przystąpieniem do wykonywania sublimacji warto zapoznać się z kilkoma czynnikami, które mogą mieć duży wpływ na osiągnięte efekty końcowe. Dużą przeszkodą w tworzeniu wydruków sublimacyjnych jest wilgotność – zarówno ta w otoczeniu, jak i wilgotność materiałów. Niezwykle istotne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zawsze posiadać suchy papier transferowy. Ponadto warto rozeznać się na jakich materiałach wydruki sublimacyjne będą wyglądały najlepiej i dobierać je tak, aby zawsze dawały jak najlepsze efekty.