Tapety – dlaczego warto na nie stawiać i gdzie kupić jej najtaniej? Ściany stanowią jeden z głównych elementów każdego domu i mieszkania oraz coś, na co zwraca się największą uwagę tuż po wejściu do niego. Właśnie dlatego ludzie wykańczający wnętrza bardzo przykładają się do tego, czym tak właściwie je pokryć i choć przez długie lata królowały w tym tapety, później zostały zastąpione farbami.

Sytuacja ich dominacji utrzymywała się przez długi czas, a obecnie możemy zaobserwować powolne zataczanie koła historii i powrót tapet do łask. Czy rzeczywiście warto w nie inwestować? Czy outlet tapet jest właściwym miejscem do ich zakupu? Na co zwracać przy tym uwagę? Te wszystkie rzeczy opiszemy w naszym krótkim artykule.

Czemu warto zainwestować w tapetę?

Istnieje wiele powodów, dla których każdy outlet tapet cieszy się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. Wynika to z jednego – tapety wracają na “salony”! Ludzie zaczynają je doceniać przede wszystkim za ich bogaty wybór – na rynku znaleźć można tapety w jednolitym kolorze, z bogatym wzornictwem lub też takie z wydrukowaną na nich fotografią (tak zwane fototapety). Ich ogromnym plusem jest też łatwość w montażu – o ile malowanie farbą może przysporzyć wiele problemów laikom, kładzenie tapet jest banalne, szybkie i wybaczają wiele błędów (wyjątkiem mogą tu być fototapety, konieczne do idealnego dopasowania). Tapety sprawdzają się też w niemal każdym pomieszczeniu, choć do każdego należy dobrać odpowiedni ich rodzaj. W łazience na przykład najlepiej sprawdzą się tapety z włókna szklanego i winylowe, które wykazują największą odporność na działanie wody. W sypialni możemy postawić na dowolny ich rodzaj, a do kuchni – na tapety zmywalne, z uwagi na ciężkie warunki panujące w jej wnętrzu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze tapety?

Wybór tapety nie należy do najłatwiejszych, głównie ze względu na bardzo szeroki ich asortyment, który prezentuje każdy sklep specjalistyczny i outlet tapet. Jak więc go dokonać, by później nie żałować swojej decyzji? Otóż powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • wzór i kolorystykę – nie ma co ukrywać, że w tapecie najważniejsze są walory estetyczne – musi wyglądać dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy; jest to jednak kwestia gustu, w której ciężko mówić o jakichkolwiek konkretach;
  • właściwy ich rodzaj – na rynku istnieje mnóstwo różnych rodzajów tapet – papierowe, bazujące na flizelinie, z włókna szklanego. Choć te pierwsze wybiera się zdecydowanie najczęściej, warto zapoznać się z pozostałymi i zestawić ich właściwości z naszymi własnymi oczekiwaniami;
  • spójność aranżacyjną – tapeta, ale i – ogólnie – powierzchnia ściany to tak właściwie baza aranżacyjna, czyli coś, wokół czego aranżację się buduje. Jeśli korzystamy z usług profesjonalnego projektanta wnętrz, tapeta musi odpowiadać temu, co zaplanował. Jeżeli aranżujemy to wszystko samodzielnie, powinniśmy się zastanowić, w jakim stylu ma zostać urządzone dane pomieszczenie;
  • cena – definiuje ją rodzaj tapety oraz miejsce, w którym ją kupimy (outlet tapet, sklep stacjonarny – te i inne miejsca przedstawiamy w dalszej części naszego poradnika);
  • miejsce docelowe – ogromne znacznie ma też miejsce, w którym tapeta będzie kładziona. Inne tapety wybiera się do kuchni czy salonu, a zgoła odmienne – do łazienki (tak, tam też tapety mają swoje zastosowanie).

Outlet tapet, sklep specjalistyczny czy Internet – gdzie kupić tapetę?

Kluczowe w procesie kupowania tapet jest wybranie odpowiedniego miejsca, w którym tegoż zakupu dokonamy. Pierwsza myśl, która pojawia się w naszej głowie po usłyszeniu słowa “zakupy” przywołuje zapewne galerie handlowe – rzeczywiście, to właśnie sklepy budowlane w ich obrębie stanowią najczęstszy wybór osób kupujących tapety. Problem w tym, że ich asortyment jest zwykle niewielki przy cenach dość przystępnych, ale zdecydowanie nie najniższych. Znacznie lepiej, przynajmniej pod kątem asortymentu, odwiedzić sklep specjalistyczny, sprzedający wyłącznie tapety. Choć może odstraszyć cenami, wybór posiada zdecydowanie bezkonkurencyjny. Świetnym wyśrodkowaniem obu tych opcji może być Internet, w którym wybór jest ogromny, a ceny – najniższe. Wybranej w jego obrębie tapety nie zobaczymy jednak na żywo, a zdjęcia mogą okazać się zwodnicze. Dla osób, które posiadają ograniczony budżet, ale wciąż chcą zakupić tapety najwyższej jakości, idealną opcją może okazać się outlet tapet, oferujący absolutnie bezkonkurencyjne ceny i najszerszy wybór tapet. Jego minusem jest jednak fakt, że oferuje zwykle tak zwane “końcówki serii” i musimy uważać, by dostępne w nim ilości tapet spełniały nasze oczekiwania i były w stanie pokryć całą powierzchnię, którą pokryć zamierzamy. Zawsze pytajmy też pracownika, co jest powodem trafienia danego produktu do outletu, choć w przypadku tapet rzadko kiedy jest nim wada czy uszkodzenie.

Podsumowanie

Tapety stanowią świetny element pokrycia ścian w domu czy mieszkaniu. Są niesamowicie wytrzymałe, łatwe w położeniu (możemy to zrobić sami!), ale też uniwersalne i zróżnicowane. Niezależnie więc od tego, czy kupimy je w outlecie tapet, czy też w sklepie specjalistycznym, z pewnością docenić korzyści płynące z ich wyboru. O ile oczywiście dokonamy go rozsądnie.