Pompa ciepła – co warto wiedzieć przed jej zakupem? Coraz więcej ludzi zastanawia się nad zakupem pompy ciepła w celu komfortowego oraz taniego ogrzewania. Czym tak naprawdę jest pompa ciepła i na czym polega jej działanie? Jak dokonać dobrego wyboru i co warto wiedzieć przed jej zakupem? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wielu osobom może się wydawać znajome, jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę jest. Pompa ciepła to maszyna, której zadaniem jest wymuszanie przepływu ciepła z miejsca, gdzie panuje niższa temperatura do obszaru o wyższej temperaturze. Jest to proces, który zachodzi niezgodnie z naturalnym kierunkiem przepływu ciepła. Jest on możliwy dzięki energii mechanicznej dostarczonej z zewnątrz bądź energii cieplnej.

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepłej może być dla wielu osób nieoczywiste. Pompa dostarcza ciepłą wodę bądź ciepłe powietrze mając za źródło wodę, grunt bądź powietrze o temperaturze nieco wyższej niż 0 stopni Celsjusza. Jak to się jednak dzieje, że ciepło można uzyskać od zimnego powietrza bądź chłodnej wody? W każdej materii o temperaturze większej niż zero absolutne jest obecna energia, jaka może zostać odebrana w postaci ciepła. Warto jednak wspomnieć o drugiej zasadzie termodynamiki, zgodnie z którą wymiana ciepła następuje z ciała o wyższej temperaturze do ciała o temperaturze niższej. Pompa ciepła działa w oparciu o tę zasadę. Czynnik roboczy w pompie ciepła zawarty w parowniku ma temperaturę mniejszą od temperatury dolnego źródła ciepła. Temperatura ulega zwiększeniu później, w związku z pracą sprężarki, która to powoduje.

Wybór systemu grzewczego z pompą ciepła

Wybierając system grzewczy z pompą ciepła można wybrać jedną z kilku opcji, to znaczy:

  • System biwalentny równoległy, w którym pracują dwa urządzenia. Drugie urządzenie włącza się w przypadku, gdy na zewnątrz panuje określona temperatura i wtedy każde z urządzeń pracuje w tym samym czasie.
  • System biwalentny alternatywny, w którym pracują dwa urządzenia i gdy na zewnątrz będzie określona temperatura, to pompa wyłącza się i włącza się drugie urządzenie.
  • System monowalentny, w którym to pompa ciepła jest jedynym urządzeniem.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła. Do najczęściej spotykanych zaliczamy pompy ciepła typu solanka-woda. Wyróżniają się one swoją ogromną efektywnością oraz stabilnością. Ponadto, do celów grzewczych korzystają one z energii odnawialnej, to znaczy z energii słonecznej zgromadzonej w ziemi. Pompa ta posiada wielu zwolenników i coraz to więcej osób decyduje się na korzystanie z niej. Innym popularnym rodzajem pompy ciepła jest pompa typu woda-woda, która wykorzystuje do celów grzewczych cieki wodne, które płyną pod ziemią. Wyróżniamy także pompy typu powietrze-woda, wykorzystują do celów grzewczych powietrze z zewnątrz.

Co należy brać pod uwagę wybierając pompę ciepła?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem pompy ciepła w Łodzi, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników. Niezwykle istotna jest powierzchnia pomieszczeń, które są ogrzewane. Ponadto, należy zwracać uwagę na rodzaj ogrzewania oraz zapotrzebowanie cieplne budynku. Ważne również jest zapotrzebowanie na c.w.u.

Idealna pompa ciepła – czyli jaka?

Pompa ciepła - co warto wiedzieć przed jej zakupem?
Pompa ciepła – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Wybierając pompę ciepła powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na parametry dopasowania do naszego budynku, ale też na inne kwestie, tak aby wybrać urządzenie najwyższej jakości, tak aby mogło nam służyć przez wiele lat. Jedna z najważniejszych kwestii, na którą powinniśmy zwracać uwagę kupując pompę ciepła, jest poziom głośności działania pompy. Warto wybrać taką, która pracuje cicho. Jest to istotne przede wszystkim wtedy, kiedy ma ona zostać zamontowana w pobliżu ścian domu. Ponadto, warto sprawdzać, czy pompa posiada wygodny sposób obsługi. Zaliczamy do tego nie tylko prosty w obsłudze interfejs, lecz także moduł z możliwością połączenia z Wi-Fi. Taka opcja zapewni nam możliwość kontroli urządzenia przez aplikację w telefonie. Istotne jest także sprawdzenie, czy urządzenie spełnia odpowiednie normy. Powinna to być pompa ciepła nie tylko marki godnej zaufania, ale też jej części składowe takie jak np. sprężarka, przetworniki czy zawory powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i być wysokiej jakości. Idealna pompa ciepła powinna być zgodna z normami europejskimi, które dotyczą polskich warunków klimatycznych. Należy również zwracać uwagę na sposób instalacji danej pompy ciepła – montaż powietrznej pompy ciepła jest zdecydowanie prostszy i znacznie tańszy niż montaż gruntowej pompy ciepła, a ponadto nie wymaga miejsca na gruntowe wymienniki ciepła. Jeżeli zależy nam na bardzo dobrej pompie ciepła, to powinniśmy także zwracać uwagę na to, czy interesujący nas model posiada wyposażenie dodatkowe, takie jak moduł niezbędny do rozbudowania układu sterowania pompą. Jeżeli dbamy o ekologię i środowisko naturalne, to powinniśmy wybrać pompę z ekologicznym chłodzeniem, której czynnik chłodniczy nie działa szkodliwie na środowisko. Ekologiczne pompy posiadają niski współczynnik ODP, czyli potencjał niszczenia warstwy ozonowej oraz GWP – współczynnik ocieplenia globalnego.