Rodzaje desek do wakesurfingu – deskę do wakesurfingu należy dobrać na podstawie doświadczenia i wagi sportowca. Jeśli ktoś dopiero zaczyna lub po prostu przygotowuje się do jazdy bez wykonywania skomplikowanych trików i elementów, najlepiej jest wziąć deskę o dużej objętości. Istnieje również specjalna deska surfingowa dla kobiet o unikalnym designie i zaprojektowana specjalnie dla kobiecego stylu jazdy.

Dla tych, którzy mają na celu wykonywanie trudnych sztuczek, lepiej jest wziąć specjalnie do tego zaprojektowane deski. Wyróżniają się małą objętością, lekkością, podwyższonym rockerem (podwyższone końcówki) ułatwiającym skakanie. Jednocześnie takie deski mają wystarczająco szeroki ogon do stabilnych lądowań.

Rodzaje desek do wakesurfingu

Istnieją trzy różne typy desek do wakesurfingu: skim, surf i hybrid. To pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę kupując deskę do wakesurfingu. Warto dowiedzieć się, które są, do czego i czym się różnią.

 • Deska do wakesurfingu Skim – te deski są popularne do wykonywania spinów, airsów (skoków) i sztuczek. Jeśli ktoś chce wykonywać skomplikowane triki z łodzi, najlepszym wyborem są deski typu skim. Deski te są zalecane dla zaawansowanych jeźdźców.
 • Deska surfingowa do wakesurfingu – deski w tym stylu są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Dają jeźdźcom to samo uczucie, jakby łapali fale w oceanie. Początkujący docenią łatwość treningu na tych deskach, podczas gdy doświadczeni jeźdźcy docenią ich dużą prędkość i zwinność.
 • Deska hybrydowa – nazwa mówi sama za siebie, hybrydowy kształt to mieszanka stylów surfowania i skim. Celem ich stworzenia jest po prostu zebranie tego, co najlepsze z obu typów: zwinności deski typu skim i dużej prędkości deski typu surf.

Co trzeba wiedzieć o płetwach w desce do wakesurfingu?

Umiejscowienie płetw odgrywa znaczącą rolę w jeździe i wyczuciu deski. Przy wyborze płetwy należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym wagę i wzrost, styl jazdy, poziom umiejętności i wielkość fali.

 • Pojedyncza płetwa – działa tak samo jak kierownica. Pojedyncza płetwa zapewnia dobrą stabilność i kontrolę. Ale nie można poruszać się z nią tak szybko, jak z kilkoma płetwami. Wykonanie tego będzie wymagało od jeźdźca większego wysiłku. Najlepsze na duże fale.
 • Podwójna płetwa – wiele osób porównuje tę kombinację do deskorolki na wodzie. Dobrze trzyma się w głębokich zakrętach, ale nadal może ślizgać się na boki. Zapewnia dobre przyspieszenie podczas płynięcia po przekątnej. Doskonały wybór na małe fale.
 • Potrójna płetwa – najpopularniejsza konfiguracja płetw. Zewnętrzne płetwy pomagają przyspieszyć po przekątnej, podczas gdy środkowa zapewnia stabilność i kontrolę.
 • Cztery płetwy – ten rodzaj jest przeznaczony wyłącznie do dużych prędkości. W przeciwieństwie do innych typów, cztery płetwy mają tendencję do prowadzenia deski w kierunku dna fali. Jeździec czuje się pewnie i swobodnie podczas jazdy, ale nadal potrafi wykonywać różne sztuczki.
 • Pięć płetw – specjaliści nie zalecają pływania ze wszystkimi pięcioma płetwami, ponieważ spowoduje to znaczny opór i spowolnienie deski.

Kształt ogona deski do wakesurfingu

Rodzaje desek do wakesurfingu
Rodzaje desek do wakesurfingu

Kształt ogona na wakesurfingu to nie tylko kwestia piękna. Od wczesnych dni surfowania, jeźdźcy tworzyli różne kształty ogonów, aby poprawić osiągi swojej deski na fali. Dwa najważniejsze czynniki to styl jazdy oraz rozmiar i kształt. Wszyscy chcielibyśmy pochwalić się ogromną falą za łodzią, ale ważne jest, aby być realistą. Niektóre kształty ogonów lepiej pasują do małych fal, podczas gdy inne są specjalnie zaprojektowane do trików na potwornie dużych falach. Należy wybrać odpowiedni kształt deski, który pasuje do użytkownika i łodzi, aby mógł szybciej robić postępy i czerpać więcej radości z jazdy.

 • Ogon szpiczasty – ten ogon ma mniejszą powierzchnię. Stwarza to dużą prędkość i kontrolę podczas jazdy, ale słabą manewrowość na małych falach. Działa najlepiej na falach o dużej długości.
 • Kwadratowy ogon – zwiększona powierzchnia kwadratowego ogona zapewnia desce większą pływalność, dając w ten sposób lepsze wsparcie podczas skoku, mocniejsze przyspieszenie. Im szerszy ogon, tym lepiej ślizga się po fali.
 • Jaskółczy ogon – łączy zabawę kwadratowego ogona ze stabilnością szpiczastego, dzięki czemu deska jest bardzo szybka i niesamowicie zwrotna. Jaskółczy ogon to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą robić postępy w surfowaniu, ale muszą pływać się na nieidealnych falach.
 • Zaokrąglony ogon – najczęstszy kształt ogona, ponieważ jest bardzo wygodny i wszechstronny. Pod względem właściwości ogon taki jest podobny do ogona kwadratowego, ale jest znacznie bardziej zwrotny i łatwiejszy do kontrolowania przy dużych prędkościach. Świetny kształt dla większości kształtów i rozmiarów fal.
 • Fasetowany ogon – połączenie szpiczastego i okrągłego ogona. Wspiera i przyspiesza, wykonuje ostre zakręty i jest łatwy do kontrolowania. Nie tylko ładnie wygląda, ale jeździ świetnie.
 • Ogon w kształcie półksiężyca – eksperymentalny projekt pomaga zwiększyć długość kantu, łącząc szerokość ogona i minimalną powierzchnię za płetwami. Ten ogon jest dość zwinny i jednocześnie dobrze kontrolowany.