Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego? Autoklaw to zamknięty hermetycznie zbiornik, w którym po spełnieniu odpowiednich warunków zachodzą procesy chemiczne. Celem tych procesów jest sterylizacja. W związku z tym urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w branży medycznej czy kosmetologicznej. Chętnie korzystają również z niego podolodzy. Podstawą konstrukcji autoklawu jest szczelnie zamykane naczynie główne o grubych ścianach. Dzięki nim wewnątrz naczynia utrzymuje się odpowiednio wysokie ciśnienie.

Najlepsze obecnie na rynku, autoklawy parowo-ciśnieniowe klasy B, wyposażone są w szereg dodatkowych opcji. Po pierwsze posiadają pompę próżniową. Po drugie manometr, który pozwala monitorować wewnętrzne ciśnienie oraz termometr, który podaje wewnętrzną temperaturę. O bezpieczeństwo w czasie nagłego podwyższenia poziomu ciśnienia dba zawór ciśnieniowy. Ponadto nowoczesne autoklawy mogą posiadać również drukarkę, instalację wodno-kanalizacyjną, port USB lub dotykowy wyświetlacz. Dlaczego autoklawy sprawdzają się w celu sterylizacji sprzętu do pielęgnacji stóp, dłoni czy narzędzi medycznych? Ciśnienie atmosferyczne ogranicza temperaturę wrzenia wody do 100 stopniami Celsjusza. Natomiast zwiększenie ciśnienia w urządzeniu pozwala podnieść temperaturę wody do około 130 stopni Celsjusza. Narzędzia do pedicure medycznego czy usuwania odcisków, które przeszły taką procedurę, mogą być ponownie użytkowane bez obaw o zakażenie.

Dlaczego sterylizacja narzędzi jest ważna?

Sterylizacja narzędzi przez kosmetyczki czy podologów jest ważna, ponieważ np. z usług podologicznych mogą korzystać osoby z chorobami zakaźnymi. Dzięki sterylizacji narzędzi w autoklawie gabinety podologiczne i kosmetyczne mogą zapewnić swoim klientom poczucie bezpieczeństwa. Urządzenie zabija wirusy, drobnoustroje w każdej fazie ich rozwoju. Do niedawna alternatywą dla autoklawów był sterylizator kulkowy. Autoklaw kosmetyczny zapewnia jednak zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa i cechuje się większą skutecznością. Dzięki niemu można wielokrotnie używać narzędzi, zamiast skupiać się na akcesoriach jednorazowych. To praktyczne rozwiązanie zarówno dla salonów kosmetycznych, jak i klinik podologicznych czy stomatologicznych.

Czym różnią się klasy autoklawów?

Autoklawy możemy podzielić między innymi ze względu na ich klasę. Na podstawie określonych wytycznych i spełniania kluczowych norm Unia Europejska klasyfikuje trzy klasy klasy sterylizacyjne: N, S oraz B. Na czym polega różnica? Ostatnia grupa autoklawów cechuje się największym zaawansowaniem technologicznym, co może być powodem, dla którego wybierają je poradnie podologiczne. Działa tam frakcyjna próżnia wstępna, dzięki której możliwe jest pełne zniwelowanie powietrza. Następuje ono na skutek naprzemiennego cyklu impulsów próżni oraz pary wodnej. Oprócz sterylizacji tego typu autoklawy wyjaławiają także wkład. Natomiast urządzenia klasy N cechują się najniższą klasą sterylizacyjną. Do usunięcia powietrza wykorzystywana jest wyłącznie próżnia termodynamiczna. Urządzenie nie jest wyposażone w pompę ciśnieniową, która pomaga osiągnąć próżnię wstępną. W związku z tym znajduje zastosowanie do sterylizacji narzędzi prostych, litych i nieopakowanych. Z kolei autoklawy klasy S wykazują właściwości pośrednie między dwoma poprzednimi modelami. Bliżej im jednak do klasy B. Wyjątek polega na tym, że nie powodują całkowitego usunięcia powietrza z wnętrza autoklawu. Do tego zadania stosowana jest jednostopniowa próżnia wstępna. Nie określono natomiast żadnych wytycznych dotyczących narzędzi przeznaczonych do sterylizacji w takich warunkach. Decyduje zatem o tym producent narzędzi. Może się zatem okazać, że można tam sterylizować narzędzia do usuwania modzeli, natomiast niewskazane jest umieszczanie w nim akcesoriów do manicure.

Jaką rolę odgrywa pojemność autoklawu?

Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego?
Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego?

Wybierając autoklaw, warto zastanowić się jeszcze nad jego pojemnością. Rozmiary urządzenia decydują także o jego funkcjonalności, a także płynności procesu dezynfekcji. Skuteczne, ale małe urządzenie może znacząco opóźniać całą pracę, co przekłada się na słabszą jakość obsługi klienta. W związku z tym pojemność autoklawu należy dopasować do zajętości konkretnego salonu. Poza tym trzeba również wziąć pod uwagę długość czy szerokość zdezynfekowanych narzędzi tak, aby swobodnie mieściły się w pojemniku. Na rynku dostępne są zarówno kompaktowe, jak i rozbudowane autoklawy. Warto zdawać sobie sprawę, że zakup urządzenia, którego pojemność jest większa niż 10 litrów, wymaga zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego. Tym samym konieczne jest przeprowadzenie związanej z tym procedury i poniesienie kosztów jej wykonania, w tym również regularnego serwisu urządzenia.

Podsumowując, zakup autoklawu jest konieczny w gabinetach usługowych takich jak: kosmetyczny, podologiczny, stomatologiczny czy lekarski. Dzięki niemu można zadbać o higienę i dezynfekcję narzędzi wielorazowych. Podejmując decyzję o zakupie, należy jednak wziąć pod uwagę kluczowe parametry urządzenia, które przekładają się na jego funkcjonalność i wydajność.