Jak odnowić fotel PRL – moda ma to do siebie, że powraca w nieco zmienionej formie cyklicznie. Tak jest zarówno w przypadku elementów garderoby, jak i w odniesieniu do mebli. Może nam się wydać to dziwne, ale widzimy już pierwsze sygnały świadczące o zainteresowaniu dekoracją wnętrz w stylu PRL. Jeśli przypadkiem lubimy podążać za modą i w sumie cenimy sobie tamten sznyt, to możemy postawić na renowacje starego, mocno już podniszczonego fotela z tamtego okresu. Czy nam się to opłaca? Jakich narzędzi i komponentów potrzebujemy, aby przeprowadzić skutecznie renowację starego fotela? Jak wygląda proces odnawiania foteli modnych w okresie realnego socjalizmu?

Czy koszt operacji odnawiania fotela doby PRL jest wysoki?

 Gdy wyciągniemy ze strychu mocno podniszczony fotel, zauważymy, że należy wymienić tapicerkę i ogarnąć elementy drewniane. Wypełnienie elementów tapicerki nie powinno kosztować nas, nie wiadomo jakich pieniędzy. Jeśli uwzględnimy zakup nowego materiału tapicerskiego, pianki poliuretanowej czy preparatów zabezpieczających drewno, to całkowity koszt nadania staremu meblowi drugiego życia powinien się zamknąć w granicach 250-300 zł. Wynajęcie fachowców wraz z opłaceniem robocizny może nas kosztować do 800 zł. Różnica jest kapitalna, więc jeśli znamy się troszkę na tapicerce i potrafimy się nią zająć, proponujemy odnowić fotel samodzielnie.

Szykujemy się do pracy. Co potrzebujemy?

 Istnieje szereg narzędzi i komponentów, które warto przygotować przed zainicjowaniem prac renowacyjnych. Przyszykowaliśmy specjalnie z myślą o was drodzy czytelnicy pełną listę rzeczy, która okaże się wielce pomocna. Oto i ona.

 • Szlifierka lub papier ścierny o niskiej gramaturze.
 • Farba przeznaczona do drewna lub alternatywnie bejca do zabezpieczania drewna.
 • Lakier.
 • Pędzle do nanoszenia bejcy, lakieru lub farby.
 • Śrubokręt.
 • Wkręty.
 • Gumowy młotek do rozmontowania mebla na części pierwsze.
 • Pianka tapicerska (poliuretanowa).
 • Pasy tapicerskie.
 • Klej do przyklejania pianki tapicerskiej.
 • Zszywacz tapicerski.
 • Tkanina obiciowa, najlepiej solidna i wytrzymała.
 • Owata tapicerska.
 • Wigofil.

Z pakietem powyższych narzędzi i elementów możesz przystąpić do pracy. Poniżej opiszemy krok po kroku jak zająć się odnowieniem fotela pamiętającego dawny ustrój. Zapraszamy do lektury poniższego akapitu.

Odrestaurowanie fotela PRL

 Wyobraźmy sobie, że przygotowałeś już wszystko, co niezbędne do procesu renowacji fotela. Czym zajmiemy się najpierw? Za pomocą śrubokrętu lub ewentualnie wkrętarki weźmiemy się za rozkręcenie fotela. Czasem może się okazać niezbędne spiłowanie śrubek i wkrętów. Nie jest to oczywiście absolutna konieczność. Ten krok jest obligatoryjny tylko i wyłącznie przy naprawdę podniszczonych fotelach. Gdy już rozkręcimy fotel na części pierwsze stanie przed nami zadanie związane z odświeżeniem elementów drewnianych. Przygotujmy więc szlifierkę lub papier ścierny. Wykorzystując je, pozbędziemy się starej, zaschłej i poprzecieranej farby malarskiej. Dlaczego jest to tak ważne w procesie odświeżania mebli, włączając w to fotele? Stara farba może się łuszczyć i tworzyć nieestetycznie wyglądające wybrzuszenia. Ważne jest, by się jej pozbyć. Mając już ją z głowy, możemy przejść do następnej czynności. Jest nią pokrycie drewna preparatami zabezpieczającymi elementy drewniane, takimi jak, chociażby bejca czy lakier. Możemy również sięgnąć po farbę do drewna.

Jak odnowić fotel PRL
Jak odnowić fotel PRL

Uporawszy się z odnowieniem drewnianych komponentów fotela prl, warto przejść do prac związanych z tapicerką. Każdy taki fotel ma stelaż, a na nim znajduje się cała tapicerka wraz z tym, co ją wypełnia. Należy oderwać ją od wspomnianego stelaża. Kolejną czynnością będzie przygotowanie wypełnienia nowej tapicerki. W tym momencie przygotowana uprzednio pianka poliuretanowa wielce się nam przyda. Z jej pomocą wypełniamy tapicerkę. Trzeba zaznaczyć jedną rzecz, a mianowicie dokładny pomiar fotela. Niech przygotowana przez nas gąbka będzie dopasowana do kształtu odnawianego mebla. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę dobry efekt tapicerowania, warto, jest przymocować pasy tapicerskie, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. Na zamontowane pasy nałóżmy tkaninę tapicerską, czyli tak zwany wigofil. Przymocujemy ją za pomocą specjalnego spinacza tapicerskiego i pokryjemy wymienionym w powyższym paragrafie klejem. Do owej tkaniny przyklejamy to, co przygotowaliśmy wcześniej, czyli przyciętą piankę tapicerską. Na jej wierzch kładziemy owatę meblową, która zapewni nam właściwe ułożenie solidnego obicia. Zabawa tapicerska zostanie zwieńczona przyszyciem za pomocą zszywacza tkaniny. Wymierzmy ją dokładnie, żeby fotel wyglądał naprawdę nieźle.

Podsumowanie w kilku zdaniach

 Stare meble, a zwłaszcza fotele wyprodukowane w czasach PRL wracają do łask. Są coraz chętnie wybierane przez konsumentów. Dysponując starym fotelem, możemy przywrócić mu blask i majestat za pomocą kilku zabiegów opisanych w powyższych akapitach. Proces renowacji fotela prl wymaga od nas pewnych umiejętności. Nie mając doświadczenia w pracy z elementami tapicerskimi, lepiej, jeśli zlecimy to zadanie fachowcom. Koszt odnowienia fotela waha się od 250 do 300 zł, jeśli planujemy zająć się tym osobiście.