Wybierając się na wakacje w grupie, trzeba przemyśleć ogromną ilość rzeczy, zwłaszcza jeśli jesteś organizatorem wycieczki. Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce do którego zamierzamy się wybrać. Zależnie od tego gdzie jedziemy, warto rozważyć środek transportu, który będzie najlepszy. Warto się wtedy kierować poszczególnymi kryteriami takimi jak cena, komfort, potencjalne koszty naprawy czy ilość kilometrów jakie musimy przebyć. Najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje jednak podróż samochodem. Pytanie brzmi  – Czy to jest najlepszy możliwy środek transportu? Jeżeli chodzi o podróżowanie większą ilością osób, zdecydowanie nie. Warto się wtedy zastanowić nad wynajmem busa.

Czy warto wynająć busa na wakacje?

Wypożyczenie samochodu posiada zarówno wady jak i zalety. Jednak jeśli rozważamy podróż w większej ilości osób niż jest w stanie się zmieścić do jednego samochodu, ilość zalet przeważa nad wadami. Przede wszystkim wynajem busa wiąże się ze znacznie mniejszym kosztem podróży. Mowa tu oczywiście o porównaniu do podróży na co najmniej 2 samochody. Najwięcej zaoszczędzić można na koszcie paliwa. Busy oferowane przez wypożyczalnie samochodów najczęściej wyposażone są w najbardziej ekonomiczne silniki, by jak najbardziej zmniejszyć koszty podróży. Wbrew pozorom, koszt paliwa po dodaniu do kosztów wypożyczenia busa często wychodzi znacznie taniej niż podróż samochodem. Następnym ważnym aspektem jest brak potrzeby dbania o stan techniczny pojazdu. O stan naszego pojazdu dba wypożyczalnia samochodów z której wynajmujemy busa. Każda firma oczywiście podchodzi inaczej do stanu w jakim musi być samochód. Standard ten zazwyczaj jest na bardzo wysokim poziomie, więc klient wypożyczalni nie musi się zamartwiać o niepotrzebne naprawy na trasie. Większość wypożyczalni zapewnia również pełen pakiet Assistance – dzięki temu nawet w przypadku awarii samochodu podczas podróży, podstawiany jest nam nowy samochód i możemy dalej ruszać w trasę. Jazda busem na wakacje również wiąże się z wysokim komfortem podróżowania. Znaczna większość samochodów oferowanych przez wypożyczalnie jest wyposażona w wszystkie potrzebne systemy i rozwiązania. Każdy z samochodów jest klimatyzowany. Zależnie od wybranych modeli, często dostępne są na przykład lodówki na napoje, telewizory czy masaże. Dodatkowo, ogrom przestrzeni pozwala na przechowywanie całego potrzebnego bagażu bez potrzeby cieśnienia się w środku.

Jakiego busa wynająć?

Pierwsze co trzeba zrobić przed wynajmem busa to weryfikacja naszych potrzeb. Głównymi parametrami na jakie trzeba zwrócić uwagę to ilość osób, jakie będą z nami jechały oraz ilość kilometrów do przebycia. Zauważyć jednak trzeba, że większość kierowców posiada jedynie prawo jazdy kategorii B. Oznacza to, że możemy sobie jedynie pozwolić na wynajem busów 9 osobowych, ponieważ kategoria prawa jazdy nie pozwala na przewożenie większej ilości osób. Oczywiście, rozmiar samochodu ma ogromne znaczenie. Jeśli zamierzamy jechać w 4 osoby, warto wtedy zastanowić się na podróży samochodem, gdyż nie skorzystamy z zalet większego samochodu. Wyjątkiem oczywiście są sytuacje w których podróżujemy na wielkie odległości lub wybieramy się na dłuższy okres czasu i potrzebujemy miejsca na dodatkowe bagaże. Największą popularnością cieszą się busy 7 osobowe. Samochody takie są w stanie spokojnie pomieścić grupę osób na niedaleki, kilkudniowy wyjazd. Większość samochodów z tej kategorii pozwoli na pomieszczenie się z całym potrzebnym bagażem, jednak nie będzie to odpowiedni rozmiar na na przykład dwutygodniową, zagraniczną wyprawę w 7 osób. Najbardziej komfortowym i przestrzennym rozwiązaniem będą oczywiście busy 9 osobowe. Samochody takie są na tyle przestronne, by spokojnie pozwolić na dłuższe trasy bez jakiegokolwiek ścisku. Dodatkowo, ilość przestrzeni pakownej bez problemu powinna wystarczyć na spakowanie się na dłuższy wyjazd. W większości samochodów tego typu możliwe jest również wyjęcie tylnego rzędu siedzeń, co pozwala na wygospodarowanie znacznie większej przestrzeni.

Zobacz również:

 

Na co zwrócić uwagę i ile kosztuje wynajem busów?

Wybierając wypożyczalnie samochodów należy rozważyć kilka kwestii. Warto szukać firm z bogatą ofertą, ponieważ rzadko zdarza się wtedy sytuacja, że bus jest zarezerwowany lub brakuje pojazdów do wypożyczenia. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić również na opinie klientów o danej wypożyczalni. Najlepiej również przeanalizować oferowane modele wypożyczanych busów i obliczenie potencjalnych kosztów paliwa. Koniecznie trzeba skonsultować z wypożyczalnią limit kilometrów, które możemy przebyć. Najczęściej występuje podział na kilometry które możemy wykonać w kraju i na to co możemy wyjeździć za granicą. Jeżeli chodzi o cenę, to oczywiście – to zależy. Podstawowymi kwestiami ustalania ceny jest model samochodu i jego wyposażenie. Średnia cena nowego busa z potrzebnym wyposażeniem waha się w widełkach 200-250zł. Cena oczywiście rośnie wraz ze wzrostem limitu kilometrów. Warto jednak zapytać w wypożyczalni o możliwe zniżki. Często bywa tak, że cena za jeden dzień zmniejsza się zależnie od okresu na jaki wynajmujemy busa.