Jak się buduje domy z drewna HBE? Budynki mieszkalne wykonane z drewna nigdy nie straciły na popularności, a domy z drewna klejonego warstwowo są jedną z najlepszych opcji dla takiego budownictwa. Powód jest prosty: posiadając wszystkie zalety drewna, drewno hbe jest praktycznie pozbawione wad, które występują w innych typach domów drewnianych.

Produkcja i rodzaje tarcicy klejonej warstwowo

Aby poznać specyfikę domów z drewna klejonego, trzeba dowiedzieć się, jak powstaje ten materiał. W pierwszym etapie produkcji kłoda jest piłowana na lamele, a także usuwane są elementy wadliwe. Po tym następuje proces suszenia lameli w specjalnie do tego przygotowanych piecach lub są suszone naturalnie. Następnie detale są wysyłane do obróbki w celu usunięcia nierówności i chropowatości z powierzchni. Następnie następuje proces sklejania ze sobą lameli. Na ostatnim etapie za pomocą maszyny wycięty zostanie z niego profil. Planując dom rodzinny, nasuwa się pytanie – jak się buduje domy drewniane?

Przy produkcji tarcicy klejonej warstwowo, drewno hbe jest impregnowane specjalną masą antyseptyczną i ogniochronną. Po takim zabiegu ryzyko pożaru zmniejsza się o 15-20%, dodatkowo drewno staje się odporne na szkodliwe działanie pleśni i grzybów. Ważne jest, aby pamiętać, że środek antyseptyczny nakłada się natychmiast na cztery strony drewna, aby materiał budowlany był jak najbardziej chroniony. Wszyscy wiedzą, że budowane domy z drewna klejonego warstwowo są bardzo ciepłe i dobrze wytrzymują wiatr.

Zobacz również:

Dlaczego wybór pada na domy z drewna?

Drewno klejone warstwowo, czyli hbe jest uważane za standard wśród materiałów budowlanych, jest wybierane przez, wielu, którzy planują budowę domu całorocznego.

Dlaczego wiele osób decyduje się na budowę domów drewnianych klejonych warstwowo?

  • Materiał wysokiej jakości. Pocięte kłody są starannie sortowane. Drewno hbe sprawdzane jest pod kątem zgodności z normami, dzięki czemu materiał budowlany jest przyjazny dla środowiska.
  • Ultranowoczesna produkcja z zachowaniem starych tradycji budowy domów drewnianych umożliwia uzyskanie wysokiej jakości drewna.
  • Koszt zrównoważony. Wiele osób, które zdecydowały się zbudować solidny dom z drewna klejonego, jest przekonanych, że oszczędzanie na materiale jest niepraktyczne.
  • Najnowocześniejsza technologia. Producenci stale ulepszają technologie tworzenia belek klejonych, dzięki czemu materiał budowlany praktycznie się nie kurczy. Za pomocą tego drewna będzie można zrealizować każdy pomysł architekta. W przypadku domów z drewna klejonego projekty ujmują ściany z panoramicznymi oknami. Aby utrzymać ciepło w takim domu, stosuje się nowoczesne uszczelki. Architekci wykonują projekty na przestronne domy dwukondygnacyjne a także jednokondygnacyjne, w każdym przypadku posiadają dobrą izolacyjność cieplną i są energooszczędne. Budowa domu z drewna klejonej warstwowo powinna być wykonana zgodnie z obraną technologią.

O czym trzeba pamiętać podczas stawiania drewnianego domu?

Jak się buduje domy drewniane hbe? Trzeba oczywiście zacząć od przygotowania terytorium. Skoncentrować się na planie terenu, aby wybrać odpowiedni obszar, na którym będzie znajdować się dom. Można wylać każdy fundament domu z drewna hbe, ponieważ waga konstrukcji będzie niewielka. Aby wypełnić fundament, wykopywany jest rów, a następnie wzmacniany mieszanką piasku i tłucznia, wodą. Kolejny krok to wykonanie szalunku i ułożenie hydroizolacji, wylanie betonu. Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w drewnianą ramę, na której będzie wybudowany dom drewniany. Pręty posiadają zamki, które pozwalają na trzymanie elementów razem. W rezultacie uda się uzyskać mocne i niezawodne ściany. Montaż drzwi i okien jest wykonywany dopiero po pracach dekarskich. Większość właścicieli domów decyduje się na zamontowanie dachu dwuspadowego. Wyjaśnia to fakt, że wizualnie taki dach domu wykonany z drewna klejonego warstwowo wygląda bardziej atrakcyjnie.

Zobacz również:

Prace wykończeniowe

Jak się buduje domy z drewna hbe?
Jak się buduje domy z drewna HBE?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy konieczne jest dekorowanie zewnętrznej części domu z drewna hbe. Chcąc postawić na naturalny odcień i fakturę drewna, warto nałożyć na ściany bejcę, podkład, lakier. Jednak style domów z tarcicy klejonej warstwowo są różne. Do osiągnięcia określonego rezultatu może być wymagana farba. Ponadto po barwieniu drewno będzie niezawodnie chronione przed wilgocią, szkodliwymi owadami, grzybami i pleśnią. To, czy licowanie zostanie wykonane, zależy od właściciela. Ale ważne jest, aby przeprowadzić obróbkę drewna, np.: nałożyć środek antyseptyczny, uszczelniacz. Istnieje wiele możliwości aranżacji wnętrza domu z drewna klejonego.

Projektanci wdrażają różnorodne style, aby w takim domu stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Nawet drobne elementy dekoracyjne zastosowane w takim domu pomogą uczynić atmosferę przytulniejszą i wprowadzą do projektu indywidualność i oryginalność. Najważniejsze jest, aby używać materiałów, które najlepiej ze sobą współpracują. Ważne jest również prawidłowe rozmieszczenie mebli, uwzględniające potrzeby wszystkich domowników. Jednak wnętrze domu z hbe powinno być nie tylko atrakcyjne, ale i praktyczne, a przestrzeń powinna być wielofunkcyjna.