Fotografia gwiazd – jaki obiektyw? Fotografowanie to dość skomplikowana kwestia, która wymaga pewnego doświadczenia, obycia, a także fachowego oka. Dość częstym zjawiskiem jest robienie zdjęć gwiazdom. Jest to jednak czynność, podczas której musimy wykazać się cierpliwością i wytrwałością, bowiem zadowalające efekty potrzebują czasu. Co będzie niezbędne do fotografowania gwiazd? Jaki obiektyw wybrać do fotografowania gwiazd? Jakie akcesoria dodatkowe warto posiadać? Jak uzyskać odpowiednią ostrość zdjęcia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co będzie potrzebne do fotografowania gwiazd?

Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z fotografowaniem gwiazd, w pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w specjalistyczny aparat. Może to być lustrzanka lub bezlusterkowiec, jednak istotne jest, aby manualnie ustawić ekspozycję. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że robiąc zdjęcia gwiazdom niezbędne okaże się wysokie ISO, a także odpowiednio duża matryca, która to będzie w stanie zrobić zdjęcie o akceptowalnej jakości. Bez manualnego ustawienia ekspozycji nie będziemy mogli wybrać czasu, czułości, przesłony. Ważny jest także obiektyw, o którym piszemy w dalszej części artykułu. Niezbędny okaże się statyw, który powinien charakteryzować się solidnością. Zdecydowanie nie zalecamy korzystania z taniego sprzętu, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie się dość intensywnie trząsł, w konsekwencji dojdzie do zjawiska niekorzystnego rozmycia, czego wolelibyśmy z pewnością uniknąć. Okazuje się, że im cięższy jest aparat, tym ważniejsze jest, aby statyw był solidniejszy i stabilniejszy. Nie w sposób nie wspomnieć o zdalnym wyzwoleniu migawki. Rozwiązaniem może być chociażby wężyk spustowy, ewentualnie pilot. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości opóźnienia ekspozycji.

Jaki obiektyw wybrać do fotografowania gwiazd?

Fotografia gwiazd - jaki obiektyw?
Fotografia gwiazd – jaki obiektyw?

Jednym z najważniejszych elementów każdego aparatu jest obiektyw. Jego wybór z pewnością nie należy jednak do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć możemy wiele różnych egzemplarzy, które na pierwszy rzut oka właściwie niczym się nie różnią. Specjaliści zalecają, aby wybrać szerokokątny, jasny obiekt. Na aparacie z matrycą aps-c najlepiej jest zdecydować się na 18mm lub na mniej pełnej klatce 24mm. Warto jednak pamiętać o tym, że możliwe jest robienie nocnego zdjęcia z pomocą pięćdziesiątki, jednakże w takiej sytuacji kąt obiektywu jest węższy, dlatego też na zdjęciu prezentować się będzie jedynie ograniczony wycinek nieba, co nie będzie tak efektowne jak w przypadku obiektywu szerokokątnego. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że im dłuższa jest ogniskowa, tym krótszy możliwy czas naświetlania bez poruszenia się gwiazd (zjawisko to wynika z ruchu obrotowego ziemi). Pamiętajmy również o tym, że im niższa wartość światła, tym lepiej. Dobry obiekty nie powinien mieć większej przysłony niż f2.8, o czym warto pamiętać.

Jakie akcesoria dodatkowe warto posiadać?

Podczas fotografowania zdjęć pomocne mogą okazać się dodatkowe akcesoria, które ułatwią nam wykonywanie niektórych czynności lub spowodują, że proces ten będzie bardziej komfortowy. Warto zaopatrzyć się w latarkę, którą możemy założyć na głowę. Dzięki temu dotarcie do określonego miejsca, z którego możemy fotografować, jest znacznie łatwiejsze. Podobnie wygląda to w przypadku rozstawienia statywu i aparatu w ciemności. Przydatny jest również telefon, który przyda się w sytuacjach awaryjnych. Przykładem może być chwilowe zabłądzenie. Dość powszechne są również specjalistyczne aplikacji, z pomocą których możliwe jest znalezienie wielu interesujących obiektów, które znajdują się na niebie. Przykładem może być chociażby droga mleczna. Zdjęcia gwiazd robione są wieczorem, dlatego też warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, jedzenie i picie. Nie da się ukryć, że fotografowanie nocnego nieba to niekiedy kwestia nawet kilku godzin.

Zobacz koniecznie:

Jak uzyskać odpowiednią ostrość zdjęcia?

Nie da się ukryć, że ostrość to zarówno najważniejszy, jak i najtrudniejszy element całości. W praktyce nawet najmniejszy szczegół może mieć ogromne znaczenie. W pierwszej kolejności musimy zająć się ustawieniem odpowiedniej ogniskowej. Powinna być możliwie najszersza, jednakże w praktyce zależy to od tego, co będzie komponować nasz pierwszy plan. Odpowiednią ostrość możemy uzyskać korzystając z autofokusa. Najpierw powinniśmy ustawić ostrość przy użyciu wbudowanego systemu AF. Wówczas warto ustawić autofokus na pojedynczy tryb z centralnym punktem ostrzenia. Jest to istotne, bowiem aparaty najsprawniej ostrzą obraz, jeśli korzysta się z centralnego punktu. Alternatywnym rozwiązaniem jest manualne ostrzenie obrazu. W sytuacji, kiedy autofokus nas zawiedzie, wówczas jedną możliwością jest przełączenie ostrzenia na manual. Podobnie jak w poprzednim przypadku, należy skierować obiektyw na jasny obiekt. Najlepiej, żeby była to jasna gwiazda lub latarnia znajdująca się w oddali. Teraz obracamy pierścień do momentu, aż gwiazda będzie możliwie najwyraźniejsza.