Alkoholizm może być uważany za problem pod wieloma względami. Jednym z głównych problemów z nim związanych są konsekwencje społeczne. Dla wszystkich społecznych korzyści z alkoholu, takich jak zdolność do relaksu, istnieją również problemy. Alkoholizm generalnie prowadzi do wzrostu bezrobocia, napadów i problemów ze zdrowiem psychicznym. Ale jakie są najgorsze skutki alkoholizmu i czy problem ten można zwalczyć?

Przemoc domowa

Obecność alkoholika w domu często wpływa negatywnie na relacje międzyludzkie. Alkohol pozbawia człowieka zahamowań i czyni go bardziej podatnym na nieprzewidywalność. Wielu alkoholików jest skłonnych do przemocy. Przemoc domowa związana z alkoholem nie musi być nawet fizyczna, ale często sprawcy szukają winy poza sobą i znęcają się psychicznie. Może to mieć negatywny wpływ zarówno na dzieci, jak i na partnera. Dzieci, które dorastają w domu, w którym jeden z rodziców cierpi na alkoholizm, są regularnie narażone na negatywne zachowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że społeczne skutki alkoholizmu mogą prowadzić do wielu problemów. Ciężkie picie może również prowadzić do problemów finansowych w rodzinie. Wiele osób nadużywających tej substancji ma trudności z utrzymaniem relacji, alkohol w miejscu pracy nie jest wyjątkiem. Alkoholicy często mają trudności z kontynuowaniem pracy w pełnym wymiarze, a nawet mogą przestać uczęszczać do pracy. Wiele osób nadużywających substancji traci pracę i stwarza problemy finansowe dla swoich rodzin. Jest to jeden z najtrudniejszych skutków społecznych alkoholu, ponieważ często trudno jest znaleźć pracę ponownie, a utrata pracy jest spirala w dół zarówno dla alkoholika i rodziny. Jak można wyjść z problemu alkoholizmu? Zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu to najrozsądniejsze rozwiązanie dla alkoholika, który stwarza problemy w rodzinie. Odwyk alkoholowy zamknięty (ale także wszywka alkoholowa) jest najskuteczniejszy, bo uzależniony nie ma dostępu do świata zewnętrznego – czyli do pokus związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Terapia alkoholowa zamknięta przyniesie ulgę całej rodzinie.

Zobacz również:

zaszycie alkoholowe Poznań

Młode pokolenie alkoholików

Społeczne skutki nadużywania alkoholu są również silnie odczuwane przez osoby młodsze. Jak już wcześniej wspomniano, studenci to osoby regularnie pijące. Jednak wiele osób zaczyna pić w znacznie młodszym wieku, mimo że jest to nielegalne. Jednym z niebezpieczeństw związanych z piciem alkoholu przez nieletnich jest to, że młodzież może już rozwinąć uzależnienie od tej substancji, zanim jeszcze osiągnie wolność na studiach. Alkohol i zachowania społeczne idą w parze na studiach, a wielu młodych dorosłych pije po raz pierwszy. Jest to prawdopodobnie równie niebezpieczne, ponieważ mogą oni również posunąć się o krok za daleko i, podobnie jak ci, którzy piją dłużej, mogą się uzależnić. Osoby, które piją dużo w okresie dojrzewania i na studiach oraz nadużywają tej substancji, mają tendencję do pogarszania swoich ocen. Wiele osób przyznało się do opuszczania zajęć, porzucania studiów i utraty przyjaźni z powodu problemów z alkoholem. Są oni również bardziej podatni na angażowanie się w brutalne i niebezpieczne sytuacje lub zapadanie na choroby weneryczne. Oprócz tych konsekwencji, picie alkoholu może mieć wpływ na otaczający młodych ludzi świat. Często prowadzi ono do zachowań antyspołecznych, takich jak przemoc i agresja. Społeczne skutki alkoholizmu dla młodych ludzi są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych. Wiele szkół wyższych skupia się obecnie na edukacji i informowaniu swoich studentów o niebezpieczeństwach związanych z nadużywaniem alkoholu. Niektóre z nich mają nawet własne programy odwykowe w ośrodkach alkoholowych, aby pomóc studentom wrócić na lepszą drogę. Odbywa się to w nadziei na uniknięcie konsekwencji społecznych.

Niebezpieczny alkoholizm

Społeczne konsekwencje alkoholizmu nie są dla nikogo łatwe do pokonania. Społeczne konsekwencje nadużywania alkoholu czynią ludzi nieprzewidywalnymi i często niewiarygodnymi. Mogą oni stracić pracę, stać się agresywni lub po prostu stracić zainteresowanie związkami. Ponadto, psychologiczne skutki picia alkoholu mogą wpędzić w kłopoty nawet byłych pijących. Biorąc to wszystko pod uwagę, czy skutki ciężkiego picia mogą być podstawą do leczenia choroby psychicznej?  Niepełnosprawność w ramach ubezpieczenia społecznego z powodu alkoholizmu nie jest obecnie dostępna dla osób, które po prostu cierpią na alkoholizm. Jednak ci, którzy cierpią z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym z powodu nadużywania alkoholu mogą uzyskać pomoc. To z kolei daje rodzinom i byłym uzależnionym nieco więcej wsparcia, gdy tak rozpaczliwie go potrzebują, co przynosi korzyści społeczeństwu. Pomimo tego wsparcia, istnieje wiele innych, jeszcze bardziej skutecznych sposobów radzenia sobie ze społecznymi skutkami nadużywania alkoholu. Leczenie uzależnień od alkoholu jest konieczne, aby uzależniony mógł powrócić do prawdziwego życia. Alkohol odziera go z godności i umiejętności współżycia społecznego. Odwyk alkoholowy to nadzieja na lepszą przyszłość zarówno alkoholika, jego rodziny, jak i całego społeczeństwa.