Sztuczne kwiaty – praktyczne i piękne? Czy jednak symbol kiczu? Złudnie zdawać by się mogło, że moda na sztuczne kwiaty dawno minęła. Nierzadko kojarzą się z poprzednimi epokami, kiedy zdobiły niemal każde mieszkanie. Wetknięte w małe wazoniki miały być dodatkiem do kraciastej ceraty na stołach w barach mlecznych. Można zaryzykować stwierdzeniem, iż były symbolem ubóstwa.

Mieszkania, poza obowiązkową meblościanką musiały być przyozdobione sztucznymi, wiszącymi roślinami. Moda jednak lubi powracać, i tak też jest i w tym przypadku. Dziś sztuczne kwiaty przechodzą swój własny, kwietny renesans.

Przede wszystkim inna, lepsza jakość

Na dzisiejszym rynku można spotkać przeróżne rodzaje imitacji fauny. Często w parze z jakością produktu idzie cena. Napotkać można egzemplarze, które przypominają te z przeszłości, bardzo niskiej jakości (wykonane z plastiku) i tym samym cenie. Jednak w sprzedaży są również i takie, które trzeba dotknąć, aby przekonać się, że nie są żywe. Wykonanie jest tak perfekcyjne, że trudno nie rozważyć zakupu. Tego typu kwiaty wykonywane są z poliestru lub lateksu. Poza efektownym wyglądem są dużo bardziej trwalsze niż te z plastiku. Walory te sprawiają, że ludzie chętnie kupują do swoich mieszkań sztuczne kwiaty, a ponieważ ich wybór jest ogromny – można idealne je dopasować do estetyki wnętrza.

Praktyczne, a piękne

Sztuczne kwiaty - praktyczne i piękne? Czy jednak symbol kiczu?
Sztuczne kwiaty – praktyczne i piękne? Czy jednak symbol kiczu?

Sztuczne kwiaty z powodzeniem zastąpią żywe z uwagi na fakt, że są niezwykle praktyczne. Nie trzeba ich podlewać, i pielęgnować. Wystarczy przecierać z osiadającego kurzu przy okazji rutynowych porządków weekendowych. Wybór jest ogromny, i to od konsumenta zależy, na jakie ostatecznie się zdecyduje. Jeśli do dyspozycji jest mniejsza przestrzeń, można jedynie dodać sztuczną gałązkę róż czy pojedyncze goździki, jako akcent dekoracyjny. Hitem ostatnich sezonów są sztuczne sukulenty. Są drobne, ale niezwykle urocze. Pasują właściwie do każdego pomieszczenia, dodając nutki elegancji. Można również napotkać większe kwiaty w doniczkach, które świetnie uzupełniają niemal każdy salon. Jeśli dysponuje się balkonem lub tarasem wspaniale sprawdzą się wrzosy – bardzo popularne dla nowoczesnych aranżacji. Należy pamiętać jednak, że poza wygodą idącą za faktem, że dekorujemy nasze miejsca wypoczynku sztucznymi wrzosami rezygnujemy z zapachu, dla którego wielu ludzi decyduje się właśnie na te żywe kwiaty. 

Chyba każdemu z pojęciem sztucznych kwiatów przychodzi na myśl wieniec pogrzebowy. Ludzie od wielu pokoleń właśnie nimi zdobią groby najbliższych. Przeróżne, wierne, odwzorowania naturalnych kwiatów, wplecione w wieńce, przeplatane szarfami. Również należy zwrócić uwagę, że ich jakość także uległa znacznej poprawie, a przede wszystkim estetyka i wytrzymałość. Ludzie chętnie też dekorują sztucznymi kwiatami pomniki, a te do złudzenia przypominają żywe kwiaty.

Nie należy też zapominać o ostatnio modnych wieńcach dekoracyjnych – nie tylko pogrzebowych. Z okazji świąt ludzie wieszają wieńce na drzwiach, a żeby dłużej móc cieszyć się z takiej dekoracji – wybierają sztuczne. Niewykluczone, że wieniec złożony z żywych kwiatów byłby zwiędły po kilku dniach. Również na stołach świątecznych, na samym środku kładzie się ozdobne stroiki, często ze świecą w środku.

Bukiet sztucznych kwiatów? Zrób to sam!

Robienie ręcznie kwiatów np.: z papieru czy bibuły to nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu z dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi. Nie trzeba posiadać szczególnych zdolności artystycznych, aby samemu zrobić bukiet kwiatów np.: z kolorowego papieru. Może później posłużyć jako sympatyczna ozdoba pokoju, lub nawet prezent. Jest to bardzo dobry pomysł na spędzenie czasu szczególnie z dziećmi, zwłaszcza jeśli zbliża się dzień Matki czy Babci. Każda kobieta kocha otrzymywać kwiaty, a takie – zrobione własnoręcznie ucieszą z pewnością bardziej niż prawdziwe, kupione. W takim sztucznym kwiatku dodatkowo skrywa się uczucie, i trud, jaki włoży dziecko w jego wykonanie.

Obecnie istnieje również wiele pracowni artystycznych, które w ramach warsztatów oferują tworzenie ozdób ze sztucznych kwiatów i innych dodatków. Ostatnio popularnym jest takie spędzanie czasu w formie np.: wieczoru panieńskiego. Powstałe dekoracje poza aspektami dekoracyjnymi mają też w sobie niezapomniane chwile w miłym gronie i szczególnym czasie. Sztuczne dekoracje kwiatowe proponują, jako rozwiązanie również domy weselne, gdzie jest spokój zatroskanej panny młodej, iż takie dodatki w pełni spełnią swoją funkcję, przez całą ceremonię. 

We współczesnych czasach pozostał mit o kiczu sztucznych kwiatów, jednak z duchem czasu zostaje on jednak jedynie mitem. Oczywiście nie można z całą pewnością odrzucić faktu, że na rynku można spotkać niedbale wyprodukowane wyroby, które wciąż będą okrywać niesławą sztuczne dekoracje kwiatowe. W dobie codzienności, gdzie każdy gdzieś się spieszy praktyczność sztucznych kwiatów wygrywa. Firmy produkcyjne intuicyjnie wykorzystują ten fakt, dlatego wysoka jakość sprawia, że jest coraz więcej zwolenników takich ozdób. Przeciwnicy będą powtarzać, że sztuczna roślina nie zastąpi żywej, nie odda zapachu czy identycznego wyglądu, ale przecież gust to indywidualna sprawa.