Rehabilitacja w Szczecinie: zaburzenia czynnościowe kręgosłupa i stawów, które powstają w wyniku blokad, leczy się pewnymi ruchami rąk. Kręgosłup człowieka składa się z kręgów piersiowych, szyjnych, lędźwiowych. Zwłaszcza w okolicy małych stawów kręgosłupa mogą wystąpić blokady, powodujące dolegliwości i bóle. Blokady takie występują nie tylko w kręgosłupie, gdzie stawy kręgowe łączą kręgi z znajdującymi się między nimi krążkami międzykręgowymi, ale także we wszystkich innych stawach (stopy, ręce, głowa kości strzałkowej, żebra).

Przyczyną takich blokad mogą być nierówne, jednostronne obciążenia, nieprawidłowa postawa, upadek lub choroby narządów wewnętrznych. Pomocą przy takich niedomaganiach jest rehabilitacja w Szczecinie, tutaj fizjoterapeuta wspólnie z pacjentem opracowuje indywidualne plany treningowe, dzięki czemu udaje się zachować witalność i nie odczuwać bólu.

Terapia manualna w ofercie gabinetu rehabilitacyjnego w Szczecinie

Aby wzmocnić mięśnie, należy aktywnie uprawiać sport, ponieważ tylko silne mięśnie są w stanie ustabilizować kręgosłup i zapewnić mu dostateczne odciążenie. Terapia manualna odnosi się do metod leczenia i diagnozy, w których terapeuta wykonuje manipulacje na ciele pacjenta. Może być wykonywana zarówno osobno, jak i w połączeniu z innymi tradycyjnymi metodami leczenia: fizjoterapią, masażem itp.

Czym jest i jak działa terapia manualna?

Fizjoterapeuta poprzez uścisk rąk na tkankę mięśniową i stawy pacjenta, przywraca jego sprawność ruchową. Specjalista może wywierać nacisk na określone obszary ciała, manipulować stawami ciała, aby poprawić przepływ krwi do tkanek, złagodzić ból i poprawić ruchomość układu mięśniowo-szkieletowego. Celem tej metody rehabilitacji w Szczecinie jest przywrócenie sprawności po urazach i uszkodzeniach stawów.

Metody terapii manualnej służą do leczenia i eliminowania oznak zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym, a także tkankach wewnętrznych organizmu człowieka. Zabiegi pozwalają rozluźnić napięte mięśnie, co zmniejszy obciążenie stawów i pozwoli zmniejszyć ograniczenia w ich ruchu. Stopniowo powraca normalny zakres ruchu kończyn, a ból znika.

W zależności od rodzaju uszkodzenia istnieje kilka rodzajów profilaktyki podczas rehabilitacji narządu ruchu:

 • Fizjoterapeuta wywiera nacisk na miękkie tkanki ciała pacjenta, aby je rozluźnić, złagodzić ból, poprawić krążenie i rozbić zrosty w tkance bliznowatej.
 • Przywrócenie ruchomości stawów, rehabilitacja złamań i zmniejszenie bólu oraz napięcia mięśniowego poprzez stopniowe zwiększanie szybkości ruchów. Używane, gdy mobilizacja stawów jest nieskuteczna.
 • Mobilizacja stawów pomaga zmniejszyć ból i poprawić ruchomość stawów oraz przywrócić strukturę tkanek. Odbywa się to poprzez długotrwały nacisk na określone części ciała lub za pomocą ruchów oscylacyjnych.

Jaka jest skuteczność terapii manualnej? 

Leczenie tą metodą podczas rehabilitacji w Szczecinie po urazach oraz w okresie rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym jest skuteczne w przywracaniu prawidłowego stanu układu mięśniowo-szkieletowego pacjenta. Terapię manualną można wykonywać z urządzeniami pomocniczymi lub bez nich. Manipulacje kończynami i tkankami mogą być skuteczne zarówno w przypadku ostrego, jak i przewlekłego bólu wynikającego z urazów mięśniowo-szkieletowych.

Metoda leczenia za pomocą specjalnych urządzeń przywracających ruchomość nazywana jest mechanoterapią. Jako samodzielna metoda rehabilitacji urazów stawów, mechanoterapia jest gorsza pod względem skuteczności od terapii manualnej, ponieważ symulatory nie są w stanie oddziaływać na określone części ciała, a jedynie pomagają rozwijać stawy, poprawiając ich ruchomość.

Rehabilitacja w Szczecinie – dlaczego terapia manualna działa?

Rehabilitacja w Szczecinie
Rehabilitacja w Szczecinie

Terapia manualna ma bogatą historię. Z biegiem czasu metody były stale udoskonalane, co pozwoliło szybciej i skuteczniej osiągnąć pożądany efekt w rehabilitacji pacjentów, którzy mają ograniczone ruchy kończyn i ich zasięg, co prowadzi do bólu, dyskomfortu i upośledzonej postawy. Terapia manualna zmniejsza sztywność stawów, odbudowuje uszkodzone tkanki i łagodzi napięcie mięśniowe, usuwając tym samym ograniczenia ich ruchomości.

Rehabilitacja w Szczecinie https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-po-artroskopii/ po urazach oraz przy pomocy metod terapii manualnej pomaga łagodzić objawy zarówno w ostrych, jak i przewlekłych stanach bólowych. Na przykład w przypadku ostrego bólu w dolnej części pleców wynikającego z uszkodzenia tkanek miękkich, w tym przeciążenia mięśni, a także ich napięcia, terapia manualna może złagodzić ból i przywrócić elastyczność tkanek mięśniowych. To samo dotyczy wielu innych problemów z układem mięśniowo-szkieletowym.

Co można leczyć terapią manualną?

Podczas rehabilitacji w Szczecinie terapia manualna może leczyć wiele chorób, m.in.:

 • Osteochondroza.
 • Ostry ból w dolnej części pleców i innych obszarach, w których znajdują się stawy.
 • Siniaki, a także inne uszkodzenia tkanek.
 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego.
 • Przepuklina międzykręgowa.
 • Migrena i fibromialgia.
 • Zapalenie kaletki biodrowej.
 • Skręcenia stawów.
 • Artretyzm.
 • Osteoporoza i utrata czucia w kończynach.

Rehabilitacja w Szczecinie – po operacjach i urazach

Wejdź na oficjalną stronę terapii manualnej gabinetu rehabilitacyjnego w Szczecinie, gdzie znajdziesz pełną listę chorób, które można wyleczyć metodami terapii manualnej. Nie stosuj samoleczenia i koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie procedury w oparciu o aktualny stan zdrowia. Po terapii manualnej pacjenci przestają odczuwać ból, ich aktywność ruchowa wraca do normy i ogólnie czują się znacznie lepiej, przywracane jest napięcie mięśniowe. Jeśli cierpisz na ostry lub przewlekły ból tkanek, nie zwlekaj z leczeniem. Skontaktuj się z naszym gabinetem rehabilitacyjnym w Szczecinie a wykwalifikowani fizjoterapeuci pomogą w jak najszybszym powrocie do zdrowia.

 

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl