Poradnia rehabilitacyjna – państwowo czy prywatnie? Coraz częściej narzekamy na bóle kręgosłupa, mamy problemy z poruszaniem się, a dzieci cierpią na różnego rodzaju wady postawy. Osoby, które są ubezpieczone, mogą korzystać z usług poradni rehabilitacyjnej w ramach NFZ, jednak coraz więcej z nas decyduje się skorzystać z usług prywatnych lekarzy i fizjoterapeutów. Czy warto rezygnować z pomocy w ramach usług państwowych i zamiast nich wybrać prywatne?

Polecamy:

Skierowanie i kolejki do rehabilitanta

Każdy, kto korzysta z usług państwowej służby zdrowia, doskonale wie, jak trudno dostać się do lekarza specjalisty. Dodatkowo zanim w ogóle się do niego zarejestrujemy, potrzebujemy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarz ten powinien wstępnie ocenić stan pacjenta i wystawić skierowanie, jeśli to konieczne. Oczywiście do czasu wizyty u specjalisty lekarz rodzinny powinien doradzić pacjentowi, co może zrobić, aby nieco zredukować ból. Zwykle jednak rola lekarza rodzinnego ogranicza się do wypisania skierowania. Następnie pacjent może zapisać się do lekarza specjalisty bądź fizjoterapeuty, pracujących w ramach poradni rehabilitacyjnej. Czas oczekiwania na wizytę w pilnych przypadkach wynosi około trzech miesięcy, jednak lekarz rodzinny musi dokładnie zaznaczyć na skierowaniu, że jest to przypadek pilny. Nie wystarczy bowiem poinformować o tym rejestratorki – bez odpowiedniej adnotacji będziemy potraktowani jak przypadek stabilny, który na wizytę musi oczekiwać około pół roku, a czasami nawet dłużej. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na tak długi okres oczekiwania zwłaszcza, jeśli dolegliwości bólowe naprawdę dają się nam we znaki. Na wizytę w poradni rehabilitacyjnej zwykle nie mogą również czekać dzieci – w ich przypadku szybka reakcja na problem daje możliwość nawet całkowitego wyleczenia. Plusem korzystania z usług poradni rehabilitacyjnej w ramach NFZ jest oczywiście fakt, że nie musimy płacić za wizytę. Specjaliści, którzy pracują w tego typu poradniach rehabilitacyjnych https://kursy-fizjoterapia.eu/ w niczym nie odbiegają kompetencjami od tych, którzy świadczą jedynie usługi prywatne. Obecnie poradnie rehabilitacyjne stawiają na najwyższej jakości sprzęt i pomoce do badań i ćwiczeń, zatem nie trzeba martwić się o to, że nie będziemy mieli na czym pracować.

Wygoda i koszty

Korzystanie z usług prywatnej poradni rehabilitacyjnej to przede wszystkim ogromna wygoda https://fizjoterapiaisport.pl. Nie musimy chodzić do lekarza po skierowanie, a dodatkowo na wizytę możemy umówić się nawet przez internet. Nie trzeba więc tracić czasu, aby dodzwonić się do rejestracji. Wybór rehabilitantów szczególnie w dużych miastach sprawia, że możemy znaleźć prywatną poradnię rehabilitacyjną http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/interdyn/ blisko naszego domu, co znacznie ograniczy czas dojazdu do przychodni. Wygoda to podstawowy aspekt, dla którego decydujemy się nie korzystać z usług poradni rehabilitacyjnej w ramach NFZ. Kolejnym powodem jest czas oczekiwania na wizytę – przy odrobinie szczęścia możemy umówić się na nią już następnego dnia. Zwykle jednak czas oczekiwania nie przekracza tygodnia, co jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Za usługi poradni rehabilitacyjnej w rehabilitacja-24.pl/ trzeba jednak sporo zapłacić – zazwyczaj ilość wizyt, które musimy odbyć jest duża, a każda z nich to koszt minimum 100 złotych. Przy naprawdę dużej ilości zabiegów musimy przygotować się na spory wydatek. Kolejnym minusem jest fakt, że trudno znaleźć dobrych specjalistów w mniejszych miastach oraz takich, którzy specjalizują się w rehabilitacji dziecięcej. 

Rozwiązanie mieszane?

Poradnia rehabilitacyjna - państwowo czy prywatnie?
Poradnia rehabilitacyjna – państwowo czy prywatnie?

Z jednej strony czas oczekiwania i duże procedury, z drugiej zaś ogromne koszty sprawiają, że wiele osób w ogóle rezygnuje z fizjoterapii. Tymczasem nieleczone schorzenia układu ruchu mogą spowodować jego trwałe uszkodzenia, z którym z czasem naprawdę ciężko będzie się wyleczyć. Rozwiązaniem jest więc korzystanie z usług jednych i drugich specjalistów. Na początek można spróbować zapisać się na wizytę w ramach NFZ, a jeśli termin oczekiwania będzie bardzo długi, w międzyczasie możemy korzystać z pomocy prywatnej. Na taki krok decyduje się bardzo wiele osób. Oczywiście w dalszym ciągu musimy dopełnić różnego rodzaju formalności w ramach korzystania z usług NFZ, jednak znacznie ograniczymy pieniądze wydane na prywatną rehabilitację. Czasami jednak nie warto czekać, aż państwowa przychodnia wyznaczy dla nas miejsce – szczególnie w przypadku dzieci oraz osób po zawale, wylewie czy wypadku, które potrzebują natychmiastowej pomocy specjalisty . W ich przypadku procedura przyjęcia wygląda nieco inaczej, jednak w dalszym ciągu muszą one sporo oczekiwać na zabiegi. Ich ilość jest także ograniczona, a osoby, które z trudem poruszają się lub wykonują proste czynności powinny korzystać z usług poradni rehabilitacyjnej niemal codziennie. 

Wybór rodzaju rehabilitacji, na jaki będziemy uczęszczać, nie jest łatwy. Niemniej jednak nie warto z niej całkowicie rezygnować, gdyż dolegliwości bólowe z czasem mogą zacząć się nasilać. Nawet, gdy jesteśmy bardzo zapracowani, warto znaleźć trochę czasu dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, jakie gwarantuje dobrze prowadzona rehabilitacja https://spondylus-rehabilitacja.pl