Popularna klimatyzacja mieszkań i sklepów – wysoka temperatura nie tylko negatywnie działa na nasze samopoczucie, ale może też pokrzyżować plany biznesowe, zwłaszcza jeśli nasz sklepik nie ma klimatyzacji. W dzisiejszym tekście przybliżamy działanie trzech popularnych rodzajów klimatyzatorów. Wskazujemy na ich wady, zalety oraz precyzuje, co należy wziąć pod uwagę, zanim wybierzesz klimatyzację do mieszkań i sklepów.

Klimatyzatory przenośne monoblokowe – co warto o nich wiedzieć?

Ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena. Niestety to przekłada się też na ich zasięg działania – idealnie sprawdzą się w niewielkich domach i sklepach o małej powierzchni. Działanie jest bardzo proste. Klimatyzator tego typu należy ustawić w niedalekiej odległości od okna, a następnie rurę wyprowadzić na zewnątrz (z rury odprowadzane będzie ciepłe powietrze). Nietrudno się domyślić, że jest to dość duża wada tego rozwiązania. Po pierwsze, nie zawsze istnieje możliwość wyprowadzenia rury na zewnątrz. Po drugie, nawet jeśli taka opcja istnieje, może to się wiązać z takim dużym otworem, że ciepłe powietrze w dużych ilościach z zewnątrz będzie i tak dostawało się do mieszkania (a to, oczywiście osłabi wydajność urządzenia). Oszczędność pieniędzy odbija się na jeszcze jednej kwestii związanej z komfortem użytkowania, a mianowicie: przenośna monoblokowa klimatyzacja mieszkań i sklepów generuje sporo hałasu. Przed zakupieniem takiego urządzenia warto dokładnie przeanalizować te wady i zastanowić się, czy jest to koszt, który chcemy ponieść, decydując się na tanie rozwiązanie, nawet jeśli wiąże się ono z takimi zaletami, jak: brak konieczności posiadania pozwolenia oraz możliwość łatwego, szybkiego, samodzielnego montażu i demontażu.

Klimatyzacja do mieszkań i sklepów typu split

Zdecydowanie częściej to rozwiązanie wykorzystuje się w domach. Nierzadko jednak widać je też w małych kioskach, sklepikach z pamiątkami itp. Urządzenie tworzone jest przez dwa elementy – skraplacz i parownik. W przeciwieństwie do monoblokowej klimatyzacji mieszkań i sklepów, technologia split generuje bardzo niski poziom hałasu. Większość klimatyzatora znajduje się poza budynkiem, a to oznacza, że sprawdzi się w pomieszczeniach o bardzo ograniczonym metrażu. Część, którą instaluje się w pomieszczeniu, wygląda dość estetycznie, nie rzuca się w oczy i może być zainstalowana właściwie wszędzie. W tej kategorii wyróżnić można więc klimatyzatory ścienne (wybierane najczęściej), modele kasetonowe (najczęściej ukryte pod podwieszanym sufitem) oraz urządzenia montowane przypodłogowo i sufitowo. Te ostatnie dwie opcje szczególnie dobrze sprawdzają się w supermarketach, magazynach i innych powierzchniach o stosunkowo dużej wielkości.

Klimatyzatory multisplit

Jak działa klimatyzacja przenośna?Tego typu rozwiązania wyglądem zbliżone jest do tradycyjnej wersji split, co wynika z faktu, że urządzenie przeważnie funkcjonuje w oparciu o te same jednostki klimatyzacyjne. Szybko jednak da się zauważyć pewne istotne różnice. W tradycyjnej wersji split jedna jednostka znajduje się w pomieszczeniu, a druga, odpowiadająca jej jednostka na zewnątrz. W wersji multisplit mamy natomiast do czynienia z wieloma jednostkami wewnętrznymi. Ich liczba zależy od producenta, ale może sięgać nawet kilkudziesięciu jednostkom. Podobnie, jak w klasycznej technologii split, na zewnątrz znajduje się jedno urządzenie. Takie rozwiązanie pozwala więc na jednoczesne działanie klimatyzacji w bardzo wielu pomieszczeniach, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu wielkości konstrukcji na zewnątrz. To ważne, bo przy większych konstrukcjach, konieczne byłoby i dodatkowe miejsce, i otrzymanie zgody na montaż na zewnątrz budynku. Producenci takich klimatyzatorów oferują różnorodne urządzenia, które można dobierać w zależności od naszego zapotrzebowania na jednostkę chłodniczą. Minusem takiej klimatyzacji mieszkań i sklepów jest konieczność uwzględnienia obecności urządzenia już na etapie planowania budynku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Popularna klimatyzacja mieszkań i sklepów
Popularna klimatyzacja mieszkań i sklepów

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego rozwiązania, musimy jasno określić, które parametry klimatyzacji mieszkań i sklepów uważamy za najważniejsze. Na samym początku warto sprecyzować dokładnie, na jakiej przestrzeni ma działać klimatyzator. Dopiero po takich wyliczeniach będziemy mogli ustalić, czy tradycyjne rozwiązanie split wystarczy, czy może korzystniejsze będzie urządzenie multi split lub inne dostępne aktualnie na rynku. Gdy wiemy już, jakiej wielkości przestrzeń nasz przyszły klimatyzator będzie chłodził, czas odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla nas priorytetem? Czy jest to swobodna regulacja temperatury? Łatwa konfiguracja i samodzielny montaż? Mobilność urządzenia? Oszczędność miejsca? Niski hałas? A może energooszczędność? Musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że dysponując bardzo ograniczonym budżetem, zmuszeni będziemy iść na pewne ustępstwa i godzić się na kompromisy. Warto sporządzić listę zawierającą wszystkie wyżej wspomniane komponenty i sugerować się nią podczas researchu. Jeśli mamy możliwość, korzystajmy również z fachowej pomocy sprzedawców.