Płytki ceramiczne – uniwersalne wykończenie ścian i podłóg – wykończenie  pomieszczeń o dużej wilgotności wymaga odpowiednich materiałów, które chronią przed wilgocią i mają doskonałe właściwości izolacyjne. Materiał wykończeniowy  na ściany i podłogi do łazienki i kuchni musi być także elegancki i dawać możliwości kreatywnej aranżacji wnętrza. Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym płytki ceramiczne. W sprzedaży dostępne są płytki do wnętrz oraz do zastosowania na tarasie i balkonie.

Modne kolory i praktycyzm

Kafle ceramiczne ceramixplytki.pl https://ceramixplytki.pl/ są dostępne w wielu kolorach, rozmiarach i wzorach.  Cieszą się popularnością nie tylko ze względu na różnorodność kolorystyczną, ale przede wszystkim na właściwości funkcjonalne. Wykorzystanie płytek ceramicznych może być wszechstronne. Wystarczy otworzyć swoją wyobraźnię i nie obawiać się eksperymentowania z kolorami i wzorami płytek. Tworzenie geometrycznych wzorów pozwala na tworzenie różnorodnych motywów. Ich praktycyzm polega na możliwości zastosowania we wszystkich pomieszczeniach w domu i ciągach komunikacyjnych 

Płytki ceramiczne stosowane są w przedpokojach, korytarzach, pokojach, łazienkach, kuchniach, schodach, tarasach, balkonach, elewacjach i w basenach. Wykorzystywane są w garażach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych i do warsztatów. Chętnie układane są do wykańczania centrów handlowych, sklepów i budynków użyteczności publicznej. Płytki ceramiczne są uniwersalne i dlatego bardzo cenione przez inwestorów.

Normy jakościowe płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne - uniwersalne wykończenie ścian i podłóg
Płytki ceramiczne – uniwersalne wykończenie ścian i podłóg

Współczesny inwestor zwraca uwagę na jakość materiałów wykończeniowych, które kupuje z przeznaczenie do wieloletniego użytkowania. Nie jest skazany na nabywanie rzecz, które akurat pojawiły się w sklepie. Może spokojnie przejrzeć ofertę sklepów stacjonarnych i internetowych, przeczytać opisy, opinie innych użytkowników i zastanowić się, który model płytek spełni wszystkie oczekiwania   kupującego. Stawienie na jakość jest konieczne w przypadku przedmiotów, które mają być intensywnie  użytkowane przez  wiele lat. Warto wiedzieć, że jakość płytek ceramicznych jest oceniana przez fachowców. Istnieją ścisłe kryteria oceny jakościowej płytek. Wymagania techniczne i jakościowe dla płytek ceramicznych ujęte są w normie PN-EN 14 411 „Płytki ceramiczne. Definicje, klasyfikacja, właściwości i znakowanie”.   Na jej podstawie określa się szereg cech i parametrów produktu, np.:  odcienie, grupa i tolerancja wymiarowa, odporność na ścieranie (PEI w zakresie od 0 do 5).  Osobne kryteria stosuje się przy ocenie skuteczności przeciwpoślizgowej – inaczej ocenia się  posadzki,, po których chodzi się w obuwiu (norma DIN 51 130)  i posadzki,  po których chodzi się boso (norma DIN 51 097). 

Wykończenie płytek

Klient, który  planuje zakup płytek ceramicznych, powinien zwrócić uwagę na ich wykończenie powierzchni, ponieważ ma to spore znaczenie przy aranżacji  wnętrza.  Panuje przekonanie, że płytki dzielą się na błyszczące i matowe. Jest to cecha, którą możemy określić od razu po spojrzeniu na płytkę.  Wybór płytek ze względu na wykończenie powierzchni jest znacznie szerszy. W sprzedaży są jeszcze płytki polerowane (zewnętrzna strona ma połysk), półpolerowane, strukturalne o  wypukłej powierzchni. Płytki błyszczące to inaczej szkliwione (oznaczenie na opakowaniu GL – glazed), analogicznie matowe są nieszkliwione (oznaczone jako UGL)

Rozmiary płytek

Rozmiar płytek jest podany na opakowaniu. Zanim podejmie się decyzję o rozmiarze płytek ceramicznych, warto wiedzieć, że małe płytki skutkują dużą ilością spoin, czyli fug. Z kolei płytki wielkoformatowe sprawią, że powierzchnia ma jednolity wygląd przypominający szklaną taflę. Do najczęściej spotykanych rozmiarów płytek należą: 10×10, 20×20, 20×50, 25×40, 30×45, 30×60, 30×30, 15×60, 40×40, 45×45, 60×60, 45×90. Rzadziej zaś spotkamy duże formaty typu 20×120, 60×120 czy 40×100.  

Płytki dla osób kreatywnych

Płytki ceramiczne z nadrukami to modowy trend ostatnich lat. Wyglądają niezwykle elegancko i wzbudzają podziw każdego kto znajdzie się w pomieszczeniu, w którym ułożone są takie płytki. Układanie wzorów z płytek to zadanie dla osób cierpliwych, które chcą mieć we wnętrzu wyjątkowy wzór. Wymaga precyzji, spostrzegawczości i poświęcenia wielu godzin na utworzenie przepięknej podłogi lub ściany. Płytki muszą być dopasowane wzorem i kolorem do oświetlania i reszty aranżacji pomieszczenia. Wykorzystując płytki ceramiczne, można stworzyć aranżację w stylu klasycznym lub w jednej z wielu odmian stylu nowoczesnego. Najczęściej kupowane są płytki ze wzorem kwiatowym i geometrycznym. Wzory kwiatowe tworzą przytulne, miłe wnętrze, natomiast wzory geometryczne dodają wrażenia głębi.

Szeroki wybór płytek ceramicznych oraz możliwość łączenia kolekcji, dają możliwość tworzenia indywidualnych wnętrz. Właściwości wizualne, takie jak kolor, wzór, faktura, czy format  są dla klientów najważniejsze. W końcu każdy chce stworzyć wnętrze, z którego  będzie zadowolony. Najważniejsze w aranżacji wnętrz jest to, aby odpowiadało ono gustowi właścicieli  i jednocześnie będzie wygodne i funkcjonalne.