Kto może korzystać z usług lombardu? Nie w każdym przypadku banki udzielają nam kredytów, ze względu na to, że nie mamy odpowiednio wysokich dochodów lub inne zobowiązania zabierają nam każdego miesiąca zbyt dużą część wypłaty. Kiedy jednak pilnie potrzebujemy pieniędzy istnieje pewna alternatywa – lombard. W takim miejscu jesteśmy w stanie otrzymać gotówkę od ręki bez zagłębiania się w naszą sytuację finansową. Na czym polega działanie lombardu? W jaki sposób działa pożyczka udzielana przez lombard? Co może być zastawiane w lombardzie? Kto może zdecydować się na usługi w lombardzie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Na czym polega działanie lombardu?

Lombardy w ostatnich czasach cieszą się coraz większą popularnością. Jest to bowiem poważna konkurencja dla firm, które zajmuje się udzielaniem pożyczek. Jednocześnie można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju ratunek dla osób, które potrzebują finansowego wsparcia niezależnie od tego, jak duża jest aktualna liczba zobowiązań lub ile wynoszą dochody. Współczesne lombardy nie powinny nam się już kojarzyć się brzydkimi miejscami, które możemy znać z początku lat 90-tych. Te dzisiejsze nie tylko sprzedają towary i usługi, ale jednocześnie udzielają pożyczek pod zastaw. Co godne podkreślenia- ich koszt jest z reguły niższy niż w przypadku tradycyjnych firm zajmujących się “chwilówkami”. Dzieje się tak, bowiem zabezpieczeniem danej transakcji w przypadku lombardu jest zastaw kosztowności. Warto również wspomnieć, że pracownicy lombardu w żaden sposób nie weryfikują zdolności czy też wiarygodności kredytowej. Nie są brane pod uwagę miesięczne dochody i wydatki. Dlatego też pożyczki pod zastaw coraz częściej są alternatywnym rozwiązaniem dla kredytów bankowych i firm udzielających pożyczek.

W jaki sposób działa pożyczka udzielana przez lombard?

Kto może korzystać z usług lombardu?Pożyczka charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest udzielana na krótki okres czasu- z reguły klient na spłatę ma od 7 do 31 dni kalendarzowych. W przypadku tych lombardowych pożyczek mamy do czynienia z zabezpieczeniem zastawem. Podobnie jak inne produkty, w tym przypadku pożyczki pod zastaw są przyznawane jedynie na określonych warunkach. W praktyce oznacza to, że ustalane są terminy spłaty, oprocentowanie. Co ważne z perspektywy klienta- to lombard określa warunki sporządzanych umów pożyczkowych. Wszystko musi się jednak mieścić w pewnych przepisach prawnych, w przeciwnym wypadku mamy do czynienia z lichwą- ta natomiast w naszym kraju jest karalna. Jeśli chodzi o oprocentowanie pożyczki lombardowej, wartość nie może być wyższa niż 10%, co jest zgodne z artykułem 359. kodeksu cywilnego. Jednakże oprocentowanie to nie jedyny koszt. Dodatkowo doliczana jest bowiem prowizja, koszty ubezpieczenia, dodatkowe opłaty. Wysokość prowizji jest oczywiście zależna od tego, o jaką kwotę ubiega się klient, a także jaki jest okres spłaty zobowiązania. Im droższy jest zastawiany przedmiot, a także dłuższy jest okres zastawu, z tym większą prowizją musimy się liczyć. 

Co może być zastawiane w lombardzie?

Wiele osób chce skorzystać z usług lombardu, jednakże nie do końca wie, jakie przedmioty przyjmowane są w tego typu lokalizacjach. Jest to zupełnie normalne, skoro nigdy wcześniej nie odwiedziliśmy tego typu lokalizacji. Zastawiony przedmiot nie może zostać sprzedany, dopóki aktywna jest umowa pomiędzy obiema stronami. Jeśli jednak termin oddania pieniędzy minie, a osoba nie odwiedzi danego miejsca, wówczas lombard ma prawo zrobić z zastawem co tylko zechce. Najczęściej mogą to być następujące przedmioty: złoto, srebro, kamienie szlachetne, telewizory, telefony, komputery, laptopy, tablety, wieże ,aparaty, kamery, meble, antyki, monety, obrazy, sprzęt biurowy, gry komputerowe, konsole, narzędzia przeznaczone do remontów, pojazdy (głównie czterokołowce), markowa odzież, nieruchomości, sprzęt medyczny, luksusowe akcesoria. Może to być niemalże każdy przedmiot, który ma wystarczającą wartość, a popyt na niego jest stosunkowo duży, co umożliwi późniejszą sprzedaż. 

Kto może zdecydować się na usługi w lombardzie?

W praktyce z usług w lombardzie może skorzystać każda pełnoletnia osoba, która potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, jednocześnie posiada przedmiot, który jest dość wartościowy. Decydując się na tego typu rozwiązanie musimy się jednak liczyć z tym, że rzeczoznawcy niekiedy mogą zaniżać wartość przedmiotów pod zastaw. Dodatkowo otrzymujemy pożyczkę na wysokość od 30 do 60% wartości rynkowej danej rzeczy. To właśnie w taki sposób zarabiają lombardy – jeśli pożyczka nie zostanie spłacona, wówczas przedmiot zostanie odsprzedany i to po dużo wyższej cenie. Dlatego też zanim zdecydujemy się na dany lombard, warto wcześniej odpowiednio się rozejrzeć. Strzałem w dziesiątkę jest oczywiście przejrzenie ofert kilku lombardów, dzięki czemu możliwe jest porównanie ze sobą wszystkich stawek i wybranie tej, która będzie najbardziej korzystna.