Kiedy można skorzystać z usług bezpłatnego ortodonty? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że leczenie ortodontyczne dzieci może być w całości zapewnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więc dla tych, którzy mają ubezpieczenie, to nic nie kosztuje. Poniżej opisujemy szczegółowe warunki, które obowiązują w takiej sytuacji i kiedy ortodonta w ramach NFZ może leczyć nasze dziecko.

Wada zgryzu – dość powszechny problem

ortodonta prywatnie

Obecnie blisko 60% populacji cierpi na wadę zgryzu. Tymczasem niewielka grupa osób postanowiła wyleczyć tę wadę. Wady zgryzu to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co ciekawe, wady zgryzu mogą rozwijać się na różnych etapach życia z różnych powodów. Obecnie leczenie ortodontyczne jest dostępne praktycznie dla każdego w każdym wieku. Istnieje wiele zabiegów. Niestety leczenie ortodontyczne jest bardzo drogie iw zdecydowanej większości przypadków pacjent musi sam pokryć wszystkie koszty. Z tego powodu warto wiedzieć, że leczenie ortopedyczne jest bezpłatne (w ramach NFZ). Wykorzystanie tej możliwości we właściwym czasie może uchronić Cię przed koniecznością późniejszego leczenia ortodontycznego.

Kiedy i komu przysługuje bezpłatny ortodonta?

Możliwość leczenia ortodontycznego w ramach NFZ dostępna jest tylko dla dzieci do 12 roku życia. Jeśli stwierdzimy, że zęby dziecka nie są ustawione prawidłowo, musimy jak najszybciej zgłosić się do ortodonty. Dotyczy to również zębów mlecznych, o czym rodzice nawet nie wiedzą. Dlaczego warto udać się do ortodonty, jeśli wypadnie ząb mleczny? Następnie leczenie wad zgryzu, które pojawiły się w fazie zębów mlecznych wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Możemy uniknąć powstawania wad wymowy oraz poprawić estetykę uzębienia. Ponadto prawidłowe ustawienie zębów mlecznych ułatwia rozwój prawidłowego zgryzu dla zębów stałych. Oznacza to, że wyleczenie wady w dzieciństwie daje pacjentowi większe szanse w dorosłym życiu na prawidłowy zgryz.

Jakie usługi ortodontyczne świadczą ortodonci w ramach NFZ?

Wbrew pozorom tych usług jest bardzo dużo. W ramach całościowego leczenia możemy liczyć na zdjęcie panoramiczne z opisem. Możemy też polegać na zdjęciach cefalometrycznych. W ramach leczenia zostaną wykonane wyciski szczęk i leczenie za pomocą pojedynczych lub podwójnych wyjmowanych nakładek. Raz w trakcie kursu można również zlecić ortodoncie założenie aparatu.

Jeśli chodzi o bezpłatne wizyty kontrolne w trakcie leczenia, masz prawo do dwunastu wizyt rocznie. Po wizycie również bezpłatna kontrola pozabiegowa, ale ważna tylko do 13 roku życia.

Kiedy można skorzystać z usług bezpłatnego ortodonty?

Choć oferta ortodoncji NFZ jest stosunkowo uboga, warto z niej skorzystać. Kiedy nasze dziecko ma już wszystkie lub większość zębów mlecznych, konieczne jest zabranie go do gabinetu ortodontycznego. Taka wizyta, gdy dziecko ma około 10 lat, pozwala nam sprawdzić, czy rozwój zgryzu dziecka jest prawidłowy, a jeśli nie, czy jest wystarczająco dużo czasu, aby rozpocząć leczenie.

Bardzo ważne jest wcześniejsze poznanie terminów dla ortodontów w ramach NFZ. Okres ten może być dłuższy lub krótszy w zależności od liczby placówek prowadzących leczenie ortodontyczne w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jednocześnie pamiętaj, że nie powinieneś iść do swojego pierwszego ortodonty. Oferujemy również komentarze. Im więcej pozytywnych opinii ma dany ekspert, tym lepiej. Wtedy jesteśmy przekonani do ortodonty i możemy mu zaufać. W każdym razie, ale możemy tylko oddać nasze dzieci w dobre ręce. Poza doświadczeniem i sukcesami ortodonta powinien mieć również odpowiednie podejście do dzieci. Wiemy, że wizyta u dentysty lub ortodonty może wydawać się naszym dzieciom naprawdę przerażająca. Z odpowiednimi ludźmi dostęp nie może być taki zły. Co więcej, nasze pociechy chodzą do dentysty i ortodonty z uśmiechem na twarzy.

Gdzie znajdę ortodontę?

Do ortodontów mogą nas skierować dentyści lub osoby, których dzieci rodziny lub znajomych korzystały już z takich usług. Jeśli nie ma fachowca, który by nas polecił, możemy poszukać sami. Żyjemy w czasach dostępu do internetu. Możesz znaleźć wszystko online, w tym ortodontów. Pomocne byłyby wspomniane już opinie lub analiza strony internetowej danej kliniki. Możemy się z niej wiele nauczyć. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na wybór ortodonty i mieć pewność, że mamy do czynienia z naprawdę dobrym specjalistą. W przeciwnym razie możemy nie być zadowoleni z naszej decyzji.