Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie
Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie. Letnie miesiące sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu. Ten rodzaj aktywności ma mnóstwo zalet. Warto dołożyć starań, by w swojej przydomowej przestrzeni stworzyć miejsce, które będzie bezpieczne dla naszych pociech. Doskonałym pomysłem jest stworzenie własnego placu zabaw. Jak zatem to zrobić? O czym nie można zapomnieć, by dzieci czuły się w nim dobrze i bezpiecznie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poniższym artykule.
Od czego zacząć organizowanie placu zabaw?
Kluczową kwestią, którą powinniśmy uwzględnić, jest odpowiednio przygotowany plan. To właśnie on pomoże nam w organizacji całego przedsięwzięcia. Powinien on przede wszystkim uwzględniać miejsce, które przeznaczymy na plac zabaw. Dobrze wybierać taką przestrzeń, która będzie widoczna z okien domu lub z tarasu. Dzięki temu możliwa będzie kontrola tego, czym zajmują się najmłodsi. Powinno być to także miejsce osłonięte od wiatru oraz odpowiednio zacienione. Dobrze, gdy słońce pojawiać się w nim będzie w godzinach rannych, zaś w popołudniowych znajdziemy w nim przyjemny cień.
Dobrym wyborem może być miejsce pokryte trawą. Jeżeli jednak planujesz umieszczenie dużych urządzeń typu zjeżdżalnia czy trampolina, warto pomyśleć o nawierzchni amortyzującej upadki. Plac zabaw można odgrodzić płotkiem, co sprawi, że dzieci będą wiedziały, gdzie kończy się wyznaczona dla nich przestrzeń. Dobrze, gdy na plac zabaw prowadzić będzie szeroka i krótka ścieżka. Nie powinna ona znajdować się przy grządkach i rabatach, gdyż rosnące na nich kwiatki mogłyby nieco ucierpieć na dziecięcych zabawach.
Polecamy uwadze:
Jak wyposażyć plac zabaw?
Kolejną kwestią, równie istotną, co wybór miejsca, jest wybór właściwego wyposażenia. Szeroki wybór produktów, w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych, sprawia, że ciężko jest podjąć ostateczną decyzję. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszystkie elementy znajdujące się na placu, były dostosowane do wieku i możliwości dzieci. Ważne jest również to, aby dopasowane były do wielkości naszego ogrodu. Musisz uwzględnić regularne odstępy pomiędzy sprzętami oraz pozostałymi elementami znajdującymi się na podwórku.
Jakie zatem sprzęty powinny znaleźć się na placu zabaw? Ciężko jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Maluszkom z pewnością przypadnie do gustu drewniana piaskownica, w której mogą spędzać naprawdę długie godziny. Można ją wykonać samodzielnie lub zdecydować się na zakup gotowej. Niezbędnym zakupem powinna być także plandeka, która uchroni piasek przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Jakie jeszcze elementy mogą się znaleźć na placu zabaw? To w dużej mierze zależy od charakteru danego dziecka. Większość jednak lubi zjeżdżanie na zjeżdżalni, huśtanie się czy też przebywanie w miniaturowym domku. Dobrze jest postawić na sprzęty wykonane z drewna, gdyż przemawia za nimi szereg korzyści. Są one przede wszystkim trwalsze i całkowicie bezpieczne, nawet dla najmłodszych. Ponadto prezentują się naprawdę dobrze i mogą dodać naszej przydomowej przestrzeni nieco eleganckiego wystroju.
Małe dzieci bardzo lubią kontakt z wodą, szczególnie w upalne dni. Należy jednak mieć na uwadze, że sprzęty związane z wodą, są niezwykle niebezpieczne. Korzystanie z nich powinno się odbywać wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Niemniej jednak warto zakupić basen ogrodowy, który może sprawić dużo frajdy nie tylko maluchom, lecz też i rodzicom. Basen w przydomowym ogródku nie musi wiązać się z wykopami pod konstrukcje. Obecnie znajdziemy je w wersjach rozkładanych i wolnostojących, zarówno rozporowe jak i nadmuchiwane. Występują w różnych rozmiarach, dlatego z pewnością każdy znajdzie taki, który idealnie wkomponuje się w przydomowy plac zabaw.
Plac zabaw a rośliny ogrodowe
Niektóre z dzieci bardzo lubią kontakt z naturą. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania placu zabaw. Możliwość obcowania z roślinnością może stanowić sporą atrakcję. Starszaki mogą spróbować swoich sił w samodzielnej uprawie roślin. Warto wyodrębnić kawałek grządki, na której dzieci posadzą swoje ulubione warzywa. Świetnie sprawdzi się marchew, dynia czy rzodkiewka. Sporo uciechy sprawią również takie letnie owoce jak poziomki czy truskawki. To zadanie może nauczyć najmłodszych odpowiedzialności. Jest to także doskonały sposób do tego, by zachęcić maluchy do jedzenia warzyw i owoców.
Warto również pamiętać, że nie wszystkie rośliny są odpowiednie dla dzieci, zaś niektóre mogą być nawet niebezpieczne. Mowa tu o tych, które posiadają ostre kolce. Dlatego też róże, ostrokrzewy czy berberysy lepiej zasadzić w innej części ogrodu. Bezwzględnie należy zrezygnować z roślin, które są silnie trujące, takich jak wawrzynek, cis, datura czy trzmielina. Rośliny, które mogą podrażniać skórę, a więc azalie, naparstnice czy ciemierniki są również niemile widziane w sferze przeznaczonej dla dzieci. Unikać należy również leszczyny, brzozy i traw ozdobnych, ponieważ w czasie kwitnienia mogą silnie uczulać. Z tego też powodu przed zasadzeniem jakiejkolwiek roślinności, należy dokładnie zapoznać się z jej właściwościami. Tylko w ten sposób unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.