Jak poradzić sobie z kryzysem w związku i rozwodem? Związki pomiędzy dwójką ludzi nigdy nie są idealne i zupełnie bezproblemowe. Dobranie się w parę na całe życie to bardzo odpowiedzialna decyzja, która niestety czasem przynosi nieoczekiwane konsekwencje. Wchodząc w związki nikt nie zastanawia się nad kryzysami i problemami jakie mogą się pojawić.

Różnice w charakterach

Różnice charakterów pojawiają się praktycznie w każdym związku. Nie ma raczej sytuacji, w których partnerzy w związku wykazują się jednakowym charakterem i zachowaniem. Każdy człowiek pochodzi z innego domu i został wychowany w odmienny sposób. Jednak prawdą jest, że różnice mogą bardzo przyciągać i jednocześnie być powodem sporych kłopotach, z których nierzadko wynikają nawet rozwody. Dopasowanie się pod względem charakteru powinno zakładać duże pokłady cierpliwości, wyrozumiałości i wyrozumiałości. Wiele konfliktów w związkach, a nawet bardzo poważnych kryzysów, wynika właśnie z różnic charakteru i reakcji na różne sprawy. Każdy człowiek ma prawo mieć własną perspektywę oraz reakcję na każdą sytuację i brak zrozumienia drugiej osoby, prowadzi do poczucia wrogości i osamotnienia. Nad charakterem oczywiście można pracować, jednak nie można go na siłę zmienić u drugiej osoby. Zmiana charakteru zawsze wynika z wewnętrznej potrzeby i chęci zmiany. Usilne próby zmiany charakteru partnera najczęściej prowadzą do poważnych kłótni i niepotrzebnych konfliktów.

Poglądy i oczekiwania

Tak jak charakter, tak i oczekiwania każdego człowieka mogą się od siebie bardzo różnić. Większość ludzi jeszcze zanim wejdzie w głębszą relację ma już pewne wyobrażenia i oczekiwania względem nowego związku i relacji z drugą osobą. Oznacza to, że nie biorąc pod uwagę rzeczywistej sytuacji, oczekujemy od partnera spełniania naszych wymagań i oczekiwań. Odmienne spojrzenia na świat i związki w dużej mierze wynikają z wcześniejszych lat i doświadczeń. Wychowanie i sytuacja rodzinna w dzieciństwie może mieć ogromny wpływ na późniejsze związki i powstające relacje. Rozwody często wynikają z sytuacji, w których jeden lub dwoje partnerów nie czuje potrzeby dopasowania się i pójścia na pewien kompromis ze swoim partnerem. Odmienne plany na przyszłość są bardzo poważnym zgrzytem i jeśli bardzo się różnią, często żadne z partnerów nie ma ochoty z nich rezygnować. Trudne sytuacje życiowe często weryfikują prawdziwe oczekiwania i poglądy partnerów. Jednocześnie są to sytuacje, które mogą najbardziej scalać relacje i zbliżać do siebie dwoje partnerów. Wychowywanie dzieci lub wspólne przeżywanie ciężkich chwil, może zarówno zbliżyć, jak i oddalić ludzi, powodując tym samym rozwody.