Ile prądu wymaga fotowoltaika? Fotowoltaika jest to nic innego, jak innowacyjna metoda pozyskiwania prądu z energii słonecznej. W chwili obecnej metoda ta jest uważana za jedną z najprostszych, a zarazem najlepszych metod dostępnych na rynku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania. Fotowoltaika może być zastosowana zarazem w domu, jak i w przedsiębiorstwie, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

Jakie są zasady działania fotowoltaiki?

Ile prądu wymaga fotowoltaika?
Ile prądu wymaga fotowoltaika?

Fotowoltaika charakteryzuje się tym, że jej podstawowym elementem instalacji jest moduł fotowoltaiczny. Zadaniem modułu fotowoltaicznego jest przede wszystkim to, że powoduje on zamianę energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Moduły tego urządzenia składają się w szczególności z ogniw fotowoltaicznych, które zostały zbudowane z krzemu. Całość urządzenia została z kolei zabudowana w pełni ze specjalistycznej ramy, która w następnej kolejności jest układana w panele słoneczne. Panele te układa się na dachu, aby mogły w jak największym stopniu pobierać energię słoneczną i zamieniać ją w energię elektryczną. Najważniejsze jest to, aby urządzenie zostało zamontowane w sposób odpowiedni, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie pobierało energii. Konieczne jest w związku z tym zastosowanie urządzenia, które określa się mianem falownika. Falownik jest traktowany, jako cały mózg instalacji fotowoltaiki. Do zadań falownika zależy przede wszystkim to, że przyczynia on się w największej mierze do kontroli przepływu energii, ale również do zmiany wytworzonego prądu stałego na zmienny. Należy również zaznaczyć, że prąd taki, który znajduje się w naszych gniazdach elektrycznych zostaje wykorzystywany do uruchomienia wszystkich urządzeń elektrycznych, które znajdują się w naszych domach.

Profesjonalna fotowoltaika :

 

Fotowoltaika w Polsce

Jeżeli chodzi o kwestię fotowoltaiki w Polsce to należy zaznaczyć, iż rozwija się ona bardzo prężnie w naszym kraju. I stanowi znaczną część rynku sektora energii odnawialnych. Natomiast trzeba zaznaczyć, że system fotowoltaiczny wykazuje tendencję wzrostową nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Oprócz tego coraz więcej nowych inwestycji opiera swoją technologię właśnie na takim pozyskiwaniu dodatkowego źródła energii odnawialnej. Wytwarzanie energii w taki sposób powoduje, że mamy możliwość zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, ponieważ gdy energię taką wyprodukujemy w nadwyżce i jej nie wykorzystamy to mamy możliwość jej dokonania jej sprzedaży i tym samym możliwości dodatkowego zarobku.

 

W jaki sposób obliczyć moc potrzebną do wytworzenia energii?

Należy zaznaczyć, iż w chwili obecnej na rynku jest dostępnych kilka rodzajów paneli słonecznych. W związku z tym przed ich zakupem powinniśmy dokładnie zastanowić się, jaki rodzajów tych paneli będzie dla naszego domu odpowiedni. Wybór rodzaju paneli ma szczególny wpływ przede wszystkim, jeżeli chodzi o kwestię mocy potrzebnej do wytworzenia energii. Należy zaznaczyć, że odpowiednie obliczenie zużywanej energii w ciągu roku da nam możliwość rzetelnego dobrania mocy instalacji. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę przede wszystkim opusty, czyli 0,8 za 1 kWh w sytuacji, gdy zdecydujemy się na instalację do mocy 10 kwH. Z kolei, gdy zdecydujemy się na instalację mocy od 10 kWh do 70 kWh to należy wziąć pod uwagę opusty w wysokości 0,7 za 1 kWh. Oprócz tego w przypadku kalkulowania ilości energii, jaką w ciągu roku będziemy zużywać należy także wziąć pod uwagę kwestię procentowego udziału ilości energii oddanej do sieci, jak również procentowego udziału bieżącej konsumpcji własnej.

Co należy zaliczyć do zalet fotowoltaiki?

Do zalet fotowoltaiki należy zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak:

  • wytwarzanie wyłącznie zielonej energii, która w żaden destrukcyjny sposób nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska
  • wytrzymała budowa paneli
  • dziesiątki lat generowania oszczędności w budżecie domowym
  • panele dobre w konserwacji
  • solidność i trwałość wykonania
  • możliwość podjęcia współpracy z siecią energetyczną
  • niewyczerpalne źródło energii

Trzeba także zaznaczyć, iż fotowoltaika charakteryzuje się również tym, że w zależności o materiału, z jakiego zostało wykonane ogniwo fotowoltaiczne należy wyróżnić trzy rodzaje modułów fotowoltaicznych, do których zalicza się: moduł fotowoltaiczny zbudowany na bazie krzemu monokrystalicznego, moduł fotowoltaiczny zbudowany na bazie krzemu polikrystalicznego, jak również moduł fotowoltaiczny zbudowany na bazie krzemu bezpostaciowego. Oprócz tego należy pamiętać również o tym, że w instalacjach fotowoltaicznych, które są montowane w domostwach, ale również w publicznym oraz komercyjnym znajdują się swoje zastosowanie w głównej mierze moduły fotowoltaiczne, które składają się z ogniw polikrystalicznych oraz monokrystalicznych. Moduły fotowoltaiczne jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie ekologiczne pozyskiwanie dodatkowego źródła energii, jak również dla takich osób, którym zależy na zaoszczędzeniu dużej ilości pieniędzy. Dlatego coraz więcej osób wprowadza takie rozwiązanie również u siebie.