Czy warto samodzielnie rozliczać księgowość we własnej firmie? Księgowość to coś, co potrafi skutecznie odstraszyć bardzo wiele osób myślących o założeniu swojej własnej działalności gospodarczej. Często przedstawiana jako jedno z największych wyzwań, tak naprawdę jest możliwa do samodzielnego ogarnięcia przez samego przedsiębiorcę, co doskonale udowadniają kursy księgowe online, które cieszą się ogromnym i coraz większym zainteresowaniem. Czy jednak warto rozliczać się samodzielnie? A może lepiej powierzyć to biurze rachunkowemu, które zrobi to za nas? Na tym skupimy się w naszym artykule.

Plusy rozliczania księgowości na własną rękę

Decydując się na samodzielne prowadzenie własnej księgowości, musimy poświęcić temu mnóstwo czasu – nawet wtedy, gdy wybierzemy kursy księgowe online jako środek do zdobycia koniecznych do tego umiejętności. Tak naprawdę jednak samodzielne rozliczanie się niesie ze sobą mnóstwo plusów, spośród których wyróżnić można:

  • większą kontrolę nad własnymi wydatkami oraz przychodem – dzięki samodzielnemu rozliczaniu się możemy widzieć, na co tak właściwie wydajemy pieniądze i z czego czerpiemy największy przychód – pozwoli to nam właściwie zaplanować strategię rozwoju naszej firmy, uszczuplić niepotrzebne wydatki i po prostu uczynić naszą firmę lepszą;
  • mnóstwo oszczędności – za usługi związane z prowadzeniem księgowości, jakie oferuje każde biuro rachunkowe, bardzo często musimy dużo płacić – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na opcję, w której bierze ono na siebie pełną odpowiedzialność za nieprawidłowe rozliczanie; rozliczając się samemu tych kosztów nie musimy ponosić (choć, oczywiście, bierzemy na siebie całą odpowiedzialność za ten proces);
  • umiejętności, które na pewno nam się przydadzą – umiejętności księgowe, w jakie zaopatrzą nas kursy księgowe online mogą być przez nas wykorzystywane na wielu innych polach i uczynią z nas ludzi mądrzejszych na bardzo wielu płaszczyznach związanych z zarządzaniem własną firmą; nawet jeśli kiedyś  – najczęściej w wyniku rozwoju – powierzymy usługi księgowe profesjonalistom, nabyte umiejętności pozwolą nam mieć nad nimi kontrolę i wiedzieć, co tak właściwie robią, by nam pomóc;
  • możliwość samodzielnej optymalizacji podatkowej – zagłębiając się w świat księgowości, do którego furtką mogą być kursy księgowe online jesteśmy w stanie zrozumieć cały mechanizm podatkowy i pojąć to, w jaki sposób wykorzystać go na własną korzyść. Zrozumiemy, że wiele rzeczy w obrębie działania naszej firmy jesteśmy w stanie zmienić, by płacić mniej podatków, a zatem jeszcze więcej oszczędzać.

Kursy księgowe online – czy warto w nie wejść?

Księgowości można nauczyć się “na własnych błędach” – to prawda. Polskie państwo i rodzimy urząd skarbowy nie należą jednak do bardzo pobłażliwych w kontekście wszelkich pomyłek. Jeżeli więc nie chcemy narażać się na dotkliwe kary, musimy zaopatrzyć się we właściwe umiejętności, które pozwolą nam ich uniknąć. Zamiast więc iść na żywioł, zainteresujmy się czymś takim, jak kursy księgowe online. Ich największą zaletą jest prezentowanie wszelkich niezbędnych informacji w bardzo uporządkowany i logiczny sposób. Dowiemy się z nich więc nie tylko tego, jak prowadzić własną księgowość, ale i co dokładnie robić, by utrzymywać w niej porządek i być w stanie się w nie odnaleźć.

Kursy księgowe online stanowią świetną opcję dla osób, które nie mają czasu na samodzielne przeczesywanie Internetu i nieustanne telefony do Urzędu Skarbowego. Racja, ten z chęcią pomoże – tak naprawdę jednak na kontakt z nim stracimy tak dużo czasu, że nie będzie to warte całego zachodu.

Prowadzenie własnej księgowości nie wymaga certyfikatu. Mimo wszystko jednak po profesjonalnych kursach jesteśmy w stanie takowy pozyskać, dzięki czemu wiedza nie pójdzie na marne, a będziemy w stanie wykorzystać go również na innych etapach naszej kariery, niekoniecznie związanej z prowadzeniem swojej własnej firmy.

A może postawić na usługi biura rachunkowego?

Czy warto samodzielnie rozliczać księgowość we własnej firmie?
Czy warto samodzielnie rozliczać księgowość we własnej firmie?

Zdecydowanie najwygodniejszą, a zarazem najprostszą opcją jest sięgnięcie po usługi biura rachunkowego https://www.ekb.szczecin.pl/, któremu powierzymy obsługę księgowości w naszej firmie. Jest to rozwiązanie bardzo często wybieranie, ale wcale nie pozbawione wad. Choć bowiem nie będziemy musieli sami martwić się o rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, dodamy do palety naszych stałych wydatków właśnie usługi biura rachunkowego – a te naprawdę potrafią się cenić.

W dobie, w której kursy księgowe online są tak szeroko dostępne i sprawdzają się w akcji, na sięgnięcie po biuro rachunkowe powinniśmy zdecydować się w ostateczności i zostawić na czas, w którym nasza firma się rozrośnie, a my sami nie będziemy mieli czasu na samodzielne zarządzanie jej księgowością.

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których kursy księgowe online cieszą się coraz większym zainteresowaniem i choć prowadzenie rachunkowości we własnej firmie jest w stanie kosztować nas dużo czasu i zmuszać nas do uzyskania właściwej wiedzy, pozwala też na posiadanie wszystkiego pod kontrolą i zaoszczędzenie mnóstwa pieniędzy. Właśnie dlatego nie wahajmy się po nie sięgnąć.