Cosplay jak zrobić zbroję
Cosplay jak zrobić zbroję – w cosplay bawi się wiele osób. Uwielbiamy wcielać się w rolę fikcyjnych postaci oraz tworzyć przepiękne stroje. Wykonanie stroju wcale nie jest takie proste. Oczywiście są stroje trudniejsze, jak i także łatwiejsze w wykonaniu. Wielu osobom trudności sprawia wykonanie zbroi. Czy można ją samodzielnie zrobić? Jak najbardziej tak. Od czego należy zacząć?
Zacznijmy od projektu
W pierwszej kolejności powinniśmy naszkicować swoja zbroję. Lepiej się skupić na formach podstawowych, a więc na ich rozmiarze oraz na sposobie łączenia części zbioru, a nie na kolorze oraz na szczegółach. Zdecydujmy także gdzie oraz jak części poszczególne będą pasowały do siebie, aby pancerz był elastyczny. Uprośćmy projekt tak bardzo, jak to tylko jest możliwe. Części nie powinny uderzać między siebie. Wówczas nie trzeba ich podłączać w bardzo wielu miejscach. Możemy także wyszukiwać szablony gotowe zbroi w sieci, z których niektóre możemy nawet wydrukować. Poza projektem należy także wykonać dokładne pomiary osoby, aby zbroja pasowała idealnie do rozmiaru. Zwróćmy uwagę na sam rozmiar zbroi, na przykład S, M czy też L. Zapiszmy wszelkie niezbędne tomy, które potrzebne są do wykonania śliniaka, hełmu, różnych powłok oraz także zbroi na ramionach. Chociaż to nie będzie nasze wsparcie główne przy wyborze ilości zbroi, przydatne będzie za każdym razem, gdy wycinamy, dołączamy czy też wprowadzamy różnego rodzaju zmiany, których nie możemy być pewni. Dokonane pomiary powinny zostać przeniesiona na szablon zbroi. Możemy to zrobić szybciej, jeśli dana osoba trzyma przed sobą kawałki papieru twardego oraz elastycznego i narysuje każdy ze szczegółów szkicu osobno, wykonują pociągnięcie zgrubne, aby go można było przerobić później w razie jakiejkolwiek potrzeby. Na pewno o wiele dokładniejsze jest wykonanie manekina. Wszystko po to, aby wokół niego zamontować szablon papierowy.
Polecamy:
Kształt ostateczny
W końcu doszliśmy do punktu, w którym szablonowi nadajemy kształt ostateczny. Upewnijmy się, że mamy wszelkie części niezbędne i jeśli jest to konieczne, to dopasujemy je do rozmiaru. Jeśli nasz szablon składa się z dwóch identycznych części, to wybierzmy najlepszą z nich i odrzućmy drugą. Zatem możemy jako modelu użyć drugiego, aby nasza zbroja była możliwie najbardziej symetryczna. Gdy jesteśmy z otrzymanego rezultatu zadowoleni, to należy obrys wyczyścić oraz zmiękczyć. Później zaznaczmy szkic oryginalny i możemy wyciąć go. W ten sposób dochodzimy do pianki. Najczęściej używana jest pianka eva. Aby pianka do cosplayu została zastosowana w sposób bardziej ekonomiczny, to warto w pierwszej kolejności zakreślić części duże, a następnie umieścić wokół nich części małe. W razie potrzeby możemy wytłoczyć postać na zbroi. Szkice należy szkicować lekko długopisem. Gdy wynik będzie mocno zadowalający, to przesuńmy kilkukrotnie pióro, aby szkice zostały wygrawerowane na piance. Łatwiej jest i to o wiele, narysować piankę, jeśli ona leży na płaskiej powierzchni i jeszcze nie jest zamontowana w samej zbroi.
Montaż zbroi
W ten sposób dochodzimy do kształtowania oraz montażu zbroi. To jak to zrobić jest zależne od samej zawiłości naszego projektu. Poniżej umieściliśmy kilka czynników, którymi się należy zająć podczas pracy. W razie potrzeby możemy wykonać wzór wypukły. Aby to w ogóle zrobić, po prostu pomalujmy na zbroi zaznaczony już wzór, używając rurki spiczastej. Może konieczne być powtórzenie procedury w celu uzyskania efektu bardziej oczywistego. Gdy wzór jest wypukły wystarczająco, to pozostawmy go do wyschnięcia na noc. W razie potrzeby można udekorować swoją zbroję. Z pewnością przyda nam się sklep z materiałami do cosplayu. W nim kupimy materiały do cosplay. Między innymi powinien to być płyn uszczelniający. Nakłada się go na piankę. Z uwagi na to, że pianka ma konsystencję gąbczastą, to musi ona zostać zagęszczona przed samym nałożeniem kleju. Mieszaninę należy zastosować cienkimi warstwami, aż powietrze z pianki przestanie tworzyć w powłoce dziury. Potrzebnych może być nawet osiem warstw. Jednak z uwagi na to, że są cienkie, nie powinny za długo schnąć. Należy się także upewnić, że nic się nie odstanie do kleju. W innym razie mogą nam powstać pewne wybrzuszenia. Można na tył zbroi wykorzystać farbę akrylową. Jeśli zbroja na ciele jest luźna, to po pomalowaniu strony tylnej będzie wyglądała naprawdę profesjonalnie. Naturalne jest oczywiście to, że farba popęka. W związku z tym wypróbujmy na kawałku niepotrzebnym piany farbę elastyczną. W ten sposób upewnimy się jak działa. Farbę należy nakładać w sposób równomierny. Nie mogą pozostawiać smug czy też pewnych nierówności. Należy nadać zbroi wygląd dobrze wyglądający. Możemy to zrobić przy pomocy pędzla z ciemną akrylową farbą na naszej zbroi. Zanim farba nam wyschnie, należy usunąć wszystkie, aby w pęknięciach jedynie pozostał cień. W sieci znajdziemy nie tylko instrukcje, ale także filmiki instruktażowe, które dla wzrokowców są wręcz nieocenione. Wszystko od razu wydaje się prostsze.