Co powoduje uzależnienie od dopalaczy – temat dopalaczy staje się coraz bardziej popularny wśród wielu osób. Wielu z nich, szczególnie tych młodych, decyduje się po nie sięgnąć. Producenci zapewniają o niezapomnianych wrażeniach oraz o rozluźnieniu tuż po ich zażyciu. Jaka jest jednak prawda? Co warto wiedzieć na temat tych niebezpiecznych substancji? Co powoduje uzależnienie od dopalaczy? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule

Czym są dopalacze?

Co powoduje uzależnienie od dopalaczy
Co powoduje uzależnienie od dopalaczy

Termin ten nazywa wszystkie produkty, w których składzie znajdziemy różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Szczególnie ważny jest fakt, iż substancje te nie znajdują się na liście środków wchodzących w skład „ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”. Dopalacze działają na podobnej zasadzie, co narkotyki – prowadzą do uzależnień i mogą wywoływać mnóstwo efektów ubocznych.
Warto wiedzieć, iż dopalacze powstają ze składników naturalnych, czyli mieszanki różnych roślin. Aby dany środek był legalny, nie może posiadać w swoim składzie niebezpiecznych substancji. Wbrew temu nie możemy uważać, że ten rodzaj środków psychoaktywnych jest bezpieczny dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie – są one silnie uzależniające, a także mogą wywołać depresję, majaczenie czy omamy. W najgorszym przypadku mogą przyczynić się do śmierci.

Tak naprawdę, śmiało możemy stwierdzić, że dopalacze są mieszanką trucizn. Mimo że ich atrakcyjny wygląd może zwabić niejednego młodego człowieka, ich skutki mogą być nieodwracalne. Z powodzeniem możemy znaleźć je w postaci skrętów, suszu czy też kolorowych tabletek. Występują także jako proszek lub kadzidełko.

Po ten rodzaj używek najczęściej sięgają młode osoby. Z każdym rokiem zyskuje na popularności wśród licealistów, a także gimnazjalistów. Rzadziej na zażycie tych środków psychoaktywnych decydują się studenci. Co więc decyduje o tym, że coraz więcej osób postanawia ich spróbować? Jak widać, są one znacznie łatwiej dostępne niż narkotyki, zaś efekty mogą być podobne. Ponieważ często pojawiają się na imprezach, młodzież zażywa je, licząc na polepszenie humoru czy też dodanie sobie energii. Przez to, dopalacze nie są uznawane jako środki nielegalne, niektórzy uważają, że są one bezpieczne. To oczywiście nie jest prawdą, gdyż jak już wspominaliśmy, substancje mogą silnie uzależniać.

Jak działa uzależnienie od dopalaczy?

W każdym rodzaju dopalaczy znajdziemy substancje psychoaktywne. Są one niebezpieczne, gdyż po pierwsze działają na ośrodkowy układ nerwowy, a po drugie – uzależniają. Działanie na ośrodkowy układ nerwowy polega na wywoływaniu m.in. przypływu energii czy też halucynacji. Możemy z powodzeniem porównać ich działanie do marihuany, a także kokainy.

Co jeszcze musimy wiedzieć o uzależnieniu od dopalaczy? Otóż nie dotyczy ono jedynie składników konkretnej substancji, lecz przede wszystkim stanu emocjonalnego, który po nim osiągamy. Z tego powodu młodzi ludzie coraz częściej i chętniej sięgają po ten rodzaj używek. Uważają, że jest to jedyny sposób, dzięki któremu będą mogli skupić się na nauce lub mieć dobre wyniki w sporcie.

Zapewne wielu z nas zadaje sobie pytania: Co powoduje uzależnienie od dopalaczy? W jaki sposób rozpoznać, że moje dziecko ma problem z dopalaczami? Otóż jednym z najczęściej występujących objawów jest przede wszystkim ogromna potrzeba zażycia następnej dawki substancji. Jest czasem ona tak silna, że prowadzić może do działań agresywnych. Zaniedbywanie siebie – zarówno swojego wyglądu, jak i sfery psychicznej może także świadczyć uzależnieniu od dopalaczy. Często występuje także zatrucie. Objawia się ono nudnościami, bólami głowy, stanami lękowymi oraz problemami z oddychaniem i drgawkami.

Warto mieć na uwadze, iż dopalacze to substancje, które są jeszcze słabo zbadane. Na rynku wciąż możemy znaleźć coraz to nowsze produkty, które są mieszankami wyciągów roślinnych. W efekcie, lekarze mogą mieć problem z diagnozowaniem zatrucia oraz dobrania odpowiednich środków leczenia. Niemniej jednak każdy rodzaj dopalaczy jest szkodliwy. O tym, jak wysoka jest ta szkodliwość, decyduje: przyjęta dawka, waga osoby, która ją zażyła oraz przede wszystkim sama substancja.

W jaki sposób leczyć uzależnienie od dopalaczy?

Gdy już wiemy, jak działają dopalacze oraz co powoduje uzależnienie od dopalaczy, warto poznać sposoby jego leczenia. Otóż przebiega ono bardzo podobnie, jak leczenie uzależnienia od narkotyków. Wielu młodych ludzi nie ma świadomości, jak wielkie konsekwencje niesie za sobą ten rodzaj substancji. Ponadto, niewielu z nich wie, jak ciężkie jest wychodzenie z nałogu.

Pierwszy etap leczenia polega głównie na detoksykacji, a więc oczyszczenie i odtrucie organizmu. Odbywa się to za pomocą środków farmakologicznych. Kolejnym krokiem jest terapia uzależnień, która dobierana jest w sposób indywidualny. Jej forma może zależeć od rodzaju substancji, od której młody człowiek jest uzależniony. Nie bez znaczenia jest także stadium uzależnienia oraz okres, w którym środki były przyjmowane. Dobrym rozwiązaniem może być terapia grupowa lub też terapia behawioralna. Polegają one na „przepracowaniu” danego problemu – w sposób indywidualny czy też grupowy. Należy natomiast wiedzieć, że jest to proces długotrwały, a jego skuteczność zależy w dużej mierze od osoby uzależnionej. Silna wola, obowiązkowość i sumienność – te cechy z pewnością mogą pomóc podczas wychodzenia z nałogu.