7 darmowych i płatnych programów graficznych – przed nami zadanie graficzne – potrzebujemy stworzyć ciekawy wpis na portal społecznościowy, chcemy zaprojektować infografikę lub szukamy programu graficznego, który pozwoli nam stworzyć logotyp dla nowo powstałej marki. Jaki program do grafiki będzie najlepszy? W artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych (darmowych oraz płatnych) programów, które umożliwią edycję fotografii, prezentacji multimedialnej lub grafiki wektorowej.

Canva – program graficzny dla każdego

Z pewnością jest to doskonałe narzędzie dla osób, które do tej pory z grafiką nie miały wiele wspólnego. Prosty w obsłudze, intuicyjny, wielofunkcyjny, a do tego darmowy program – wszystko czego potrzebujemy do stworzenia prostej koncepcji. Co ciekawe, przygotowany przez nas projekt możemy zapisać w wielu formatach, zarówno dedykowanych online, jak i pod wersję drukowaną. Za pomocą programu Canva z łatwością stworzymy wpis na Facebooka czy post na Instagrama, stworzymy kolaż zdjęć, a nawet zaprojektujemy plakat, broszurę czy prezentację. Niektóre funkcje programu są dostępne po uiszczeniu dodatkowej opłaty, jednak wersja podstawowa w pełni powinna zadowolić kogoś, kto poszukuje przejrzystego, a jednocześnie uniwersalnego programu graficznego.

Stary, dobry GIMP

Jeden z bardziej rozpoznawalnych programów do edycji grafiki rastrowej. Korzystają z niego tysiące użytkowników. Jest tak popularny zapewne dlatego, że był jednym z pierwszych tego typu rozwiązań. Posiada proste funkcje, chociaż dodatkowe wtyczki i skrypty umożliwiają rozbudowanie programu i dopasowanie go do własnych potrzeb. Ten program graficzny umożliwia między innymi: dodawanie tekstu, retusz czy pracę na warstwach. Jest programem darmowym, niestety nie posiada wersji online.

Darmowy naśladowca – Pixlr

Podobieństwo w nazwie do płatnego odpowiednika nie jest przypadkowe. Ten program graficzny skierowany jest głównie do amatorów jednak aktywnie stara się odwzorować wiele funkcji programu Photoshop. Znaleźć w nim można zarówno podstawowe, jak i zaawansowane opcje, umożliwiające zaprojektowanie oraz edycję grafiki. Program dostępny jest i w darmowej, i płatnej opcji.

Szybko i przejrzyście z programem Fotor

Dla osób, które od czasu do czasu potrzebują stworzyć grafikę pod social media lub kolaż zdjęć. Świetnym rozwiązaniem jest program graficzny Fotor. Posiada darmową i płatną wersję. Umożliwia tworzenie obrazów różnych rozmiarów, dodawaj postawowe oferty. Łatwy w obsłudze i dość intuicyjny program, który szybko pozwoli przygotować poprawnie wyglądająca grafikę.

CorelDraw – rozwiązanie dla profesjonalistów

Program CorelDraw składa się z trzech części. Każdy z elementów posiada inne rozwiązania potrzebne do projektowania. Program graficzny CorelDraw to narzędzie dla osób, które o grafice myślą jako o sposobie na życiowy zarobek. Jest to z pewnością najlepsze rozwiązanie do projektowania grafiki wektorowej, edycji zdjęć i składu stron w jednym.

Król projektowania i obróbki grafiki – Adobe Photoshop

7 darmowych i płatnych programów graficznych
7 darmowych i płatnych programów graficznych

Chcąc zajmować się grafiką w sposób zawodowy prędzej czy później powinniśmy poczynić inwestycję i zostać właścicielem programu graficznego Adobe Photoshop. O tym programie słyszał chyba każdy. Jest to główny program do profesjonalnego tworzenia grafiki rastrowej. W każdej firmie, która posiada swój dział graficzny, jest to niezbędny element codziennej pracy. Pracę w programie Adobe Photoshop spotkamy zarówno w firmach projektowych takich jak: drukarnie, zakłady poligraficzne, wydawnictwa, ale również w przedsiębiorstwach związanych z projektowaniem stron www czy agencjach reklamowych. Co ciekawe, ten program graficzny obecny był już pod koniec lat osiemdziesiątych, a jego prototypowa wersja pojawiła się w jednym z pierwszych modeli komputerów marki Apple. Co sprawia, że słynny Photoshop może pochwalić się bezkonkurencyjnym zwycięstwem w kategorii programów graficznych? To przede wszystkim nieograniczona ilość funkcji. Umożliwia bezproblemowe modyfikowanie grafiki, łączenie warstw, dodawanie efektów i jest świetnym narzędziem do projektowania.

Adobe Illustrator – narzędzie nie tylko do grafiki wektorowej

Dla osób, którym program CorelDraw nie przypadł do gustu, polecić można propozycję Adobe. Program Adobe Illustrator to program do tworzenia grafiki wektorowej. Jest to stałe narzędzie pracy każdego grafika komputerowego. Jest to świetne rozwiązanie jeśli potrzebujemy zaprojektować logotyp, ikonę, etykietę, ilustrację, broszurę, ulotki, czy prezentację. Jednak nie tylko – program Adobe Illustrator umożliwia tworzenie filmów, czy aplikacji mobilnych. Wszechstronność programu sprawia, że zyskał on sympatię wszystkich zajmujących się na co dzień grafiką. Tworzone w nim projektu możemy wykorzystać zarówno na bilbordach i innych wydrukach, jak i serwisach internetowych.
W zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania, na rynku spotkać można wiele programów graficznych. Jeśli potrzebujemy stworzyć prosty wpis czy przerobić grafikę pod rodzinny kalendarz bez problemu wykonamy to sami w darmowych i dostępnych w sieci programach, chociażby takich jak przytoczone Canva, czy GIMP. Jeśli natomiast, planujemy rozwijać się tej dziedzinie nie sposób zapomnieć o programach płatnych, które chociaż kosztują nawet kilkaset złotych miesięcznie, oferują znacznie większe od darmowych odpowiedników możliwości.